VIDEO / Histori e rrallë! Si e dha nëna e tij pasurinë prej arit për Universitetin e Tetovës. Rrëfehet prof. Blerim Saiti

Profesori i sportit në Universitetin “Nënë Tereza” në Shkup, Blerim Saiti, tregon në një intervistë për “Open-TV” se si nëna e tij Drita e kishte dhuruar tërë pasurinë prej arit për Universitetin e Tetovës.

Ai kujton se në vitin 1994 duke ndejtur në shtëpi dhe duke ndjekur një emision për themelimin e UT-së në TV Hana të Kumanovës, ku ka qenë i pranishëm Fadil Sulejmani, nëna Drita ka thënë se do t’i dhuroj stolitë e arit, pasi kishte theksuar se nuk iu duhet pasuria, nëse nuk kanë dije.

Familja Saiti janë nga Orizarja e komunës së Likovës.

Në videon e mëposhtme mund ta ndiqni rrëfimin e prof. Blerim Saiti dhënë gazetarit Reshat Ibraimi në Open-TV.

lajmet e fundit

Stuhia e fortë godet Afganistanin, të paktën 35 viktima dhe qindra të plagosur

Të paktën 35 persona kanë mbetur të vrarë dhe 230 të tjerë janë plagosur, pasi një stuhi e fortë ka goditur qytetin e Jalalabad...

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu