Një kompani në Maqedoni filloi të ofrojë punë katër ditë në javë!

Shpallje e “Bazaro” është një sensacion i vërtetë, sidomos po të kihet parasysh se në vendin tonë ende dëgjon për punëdhënës që përpiqen të punojnë më shumë se 40 orë në javë. Kompania “Bazaro” ka shpallje pune aktive, dhe kërkon punëtorë logjistike, që do te punojë katër ditë në javë, informon PRESSonline.al

Sipas njoftimit, ai/ajo do të përfitojë të ardhura në kohë dhe të besueshme, të paguara për çdo orë të punës, punë shtesë me pagesë më të lartë në ditë festash dhe për punë jashtë orarit, transport të organizuar në vendin e punës, ushqim të siguruar çdo ditë. Kompanitë që tashmë kanë prezantuar ose po prezantojnë një javë pune 4-ditore po shfaqen me modesti në botë.

Reklama e “Bazaro” është një sensacion i vërtetë, sidomos po të kihet parasysh se në vendin tonë ende dëgjon për punëdhënës që këmbëngulin të punojnë më shumë se 40 orë në javë. Si shembull veçanërisht i spikatur, që ende bën bujë në opinion, është Marrëveshja me kompaninë “Bechtel dhe Enka” për një javë pune 60 orë për ndërtimin e autostradave të Korridorit 8 dhe Korridorit 10-e.

Raporti i Inspektoratit Shtetëror të Punës nuk është aspak inkurajues për shkeljet e të drejtave të punës, ku përfshihet puna jashtë orarit të papaguar, puna e padeklaruar pa pagesë gjatë pushimeve dhe një sërë shkeljesh të tjera. Të dhënat tregojnë se në gjashtëmujorin e parë të këtij viti inspektorët e punës kanë bërë gjithsej 10.893 kontrolle dhe janë konstatuar 2.717 parregullsi, pra çdo i katërti kontroll ka rezultuar se diçka nuk shkon.(PRESSonline.al)

lajmet e fundit

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Filmi kosovar në garë për çmimin ndërkombëtar

Filmi “Krahët e punëtorëve” i regjisorit Ilir Hasanaj ka hyrë në garë për nominim për Çmimin Evropian të Filmit (European Short Award). Filmi është...

Fetai: Brenda 6 muajve të qeverisë, Mickoski do ta prezantojë propozimin për realizimin e ndryshimeve kushtetuese

Arben Fetai tha se ndryshimet kushtetuese janë të patjetërsueshme por shtoi se, e kanë thënë edhe gjatë fushatës se duhet pritur një periudhë 6...

Ndërron jetë gazetarja nga Shkupi

Njoftohen të gjithë të afërmit, miqtë dhe kolegët se Aneta Gjoshevska ka ndërruar jetë dje vonë pasdite. Aneta Gjoshevska ka lindur në Shkup në...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu