Ekonomi

Ministria e Ekonomisë në RMV nga nesër do të shpërndajë vauçer për kondicionerë

Ministria e Ekonomisë prej nesër do të ndajë vauçerë në vlerë prej 25 mijë denarë për amvisëritë që kanë të instaluar inverterë, bëri të ditur ministri Kreshnik Bekteshi. “Janë paraparë...

“Plas” edhe në Francë, protestuesit: Do “e vdesim” Parisin për bukë, të paralizohet i gjithë vendi

Fermerët francezë janë duke zhvendosur me qindra traktorë për bllokadën e paralajmëruar të rrugëve kryesore drejt Parisit. Lëvizje të ngjashme priten në të gjithë vendin, si pjesë e një vale...

Maqedonia votoi kryeministrin e parë shqiptarë Talat Xhaferin

Në Kuvendin e Maqedonisë, u votua qeveria e re teknike. Talat Xhaferi do të jetë kryeministër në 100 ditët e ardhshëm. Për Talati votuan 65 deputetët “për”, ndërsa 3 ishin...

Elon Musk kalon i dyti/Bernard Arnault e mori vendin e parë si njeriu më i pasur në botë

Bernard Arnault, president dhe CEO i kompanisë globale të mallrave luksoze LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy), entiteti që qëndron pas dhjetëra markave të mallrave luksoze si Louis Vuitton dhe...

Kush është Mira Murati, inxhinierja shqiptare në krye të ChatGPT!

Për vite, Mira Murati ka punuar në prapaskenë në OpenAI duke mbikëqyrur zhvillimin dhe shpërndarjen e produkteve revolucionare si ChatGPT dhe DALL-E. Tani, ajo po del në qendër të...

SHBA thirrje liderëve të Ballkanit: Duhet të bëjnë më shumë për të çuar përpara rajonin

Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien, ka thënë të enjten se ndërtimi i stabilitetit në Ballkanin Perëndimit kërkon kohë, dhe liderët e rajonit duhet...

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...