Kulturë

Cili ishte libri i parë i shkruar ndonjëherë?

Letërsia e shkruar më e hershme e mbijetuar është nga Mesopotamia e lashtë . Eposi i Gilgameshit përmendet shpesh si kompozimi i parë i madh, megjithëse disa kompozime më...

Zbulohet harta qiellore më e vjetër në botë

Astronomët italianë, Federico Bernardini dhe Paolo Molaro kanë zbuluar një disk guri që mund të jetë një nga hartat më të vjetra të qiellit, shkruan ilmessaggero.it. Ai u gjet në...

Martesa me 4 gra/ Hoxhë Dizdari: Islami e ka lënë këtë çështje të lirë dhe të hapur, e vendos vetë besimtari!

Rasti i mjekut Dervish Hasi, i cili akuzohet për trafikim dhe pornografi ndaj një 16-vjeçareje, pretendon se ajo është gruaja e tij e katërt, është në fokus të emisionit...

Pjesëmarrja e Izraelit në “Eurovision” nxit protesta

Për shkak të luftës kundër Hamasit në Gaza po intensifikohen dhe thirrjet për të mos lejuar Izraelin të marrë pjesë këtë vit në “Eurovisionin”, që do të mbahet në...

Sa fëmijë duhet të keni për të qenë të lumtur?

Se sa fëmijë duhet të keni është një debat i vjetër, por për çdo prind që aktualisht pyet nëse duhet të ketë një fëmijë tjetër, shkenca ka zbuluar madhësinë...

Pak orë para nisjes së “BBVA3”, flet Arbana Osmani ka disa fjalë edhe për prezantuesin e ri

Moderatorja e njohur Arbana Osmani, për herë të parë ka bërë një reagim në prag të nisjes së edicionit të ri të formatit më të ndjekur “Big Brother Vip...

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...