Teknologji

Ministria e Ekonomisë në RMV nga nesër do të shpërndajë vauçer për kondicionerë

Ministria e Ekonomisë prej nesër do të ndajë vauçerë në vlerë prej 25 mijë denarë për amvisëritë që kanë të instaluar inverterë, bëri të ditur ministri Kreshnik Bekteshi. “Janë paraparë...

PanzersChokolade ishte arma sekrete e nazistëve!

Ushtarët nazistë luftuan ditë e natë, pa gjumë dhe nuk i trembeshin të ftohtit. Si mundeshin? Dopingu ishte arma sekrete e Rajhut të Tretë, ajo që i bëri ushtarët...

Ja sa kushton makina e Elon Musk, “Cybertruck” në “full-option”

Fuoristrada e prodhuar nga kompania Tesla e miliarderit amerikan Elon Musk, më në fund po arrin te klientët rreth 4 vite pasi e kishin prenotuar. Ajo që tërheq menjëherë vëmendje...

Elon Musk kalon i dyti/Bernard Arnault e mori vendin e parë si njeriu më i pasur në botë

Bernard Arnault, president dhe CEO i kompanisë globale të mallrave luksoze LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy), entiteti që qëndron pas dhjetëra markave të mallrave luksoze si Louis Vuitton dhe...

Japonia bëhet vendi i 5-të që arrin Hënën

Japonia u bë vendi i pestë që dërgoi një anije kozmike në Hënë. Sipas agjencisë japoneze hapësinore JAXA, anija kozmike SLIM u ul dje rreth orës 17:20 në Hënë...

Microsoft thotë se hakimi i sistemeve të tij u sponsorua prej Qeverisë ruse

Hakerë të lidhur me Qeverinë ruse kanë fituar qasje në emailet e disa zyrtarëve të lartë të Microsoftit, ka thënë ky gjigant amerikan të premten. Sulmi ka nisur në fund...

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...