Drejtori i “Hekurudhave të Maqedonisë”, e gjeti me miliona euro borxhe, tani jep K15 të punsuarve!

Nje nder ndermarrjet me problematike ne Qeverine e republikes se Maqedonise se Veriut, “Hekurudhat e Maqedonise” edhe perkundrejt borxheve dhe permbaruesve qe jane grumbulluar me vite nga keqmenaxhimi i funksionareve te ndryshem qe e kane udhehequr kete nderrmarrje, drejtori qe tashme po udheheq me kete drejtori, Zuli Demiri po jep shenja te mira se te pakten te punsuarit e kesaj ndermarrje nuk do te perballen dhe nuk po perballen me problemet e kahmotshme qe jane vonesa e pagave me muaj te tere dhe bonuset qe nuk I gezojne si administratoret e institucioneve te tjera. Pervec pagave qe tashme po I marrin ne menyre te rregullt, punonjesit e “Hekurudhat e Maqedonise” do te marrin edhe K15. Nje risi per te gjithe pasi nje gje e tille nuk ka ndodhur me vite theksojne te punsuarit.
Ne nje prononcim per in7.tv Demiri pervec lajmit per K15 dha edhe disa detaja te tjera ne lidhje me funksionimin e ndermarrjes qe ai po udheheq, nder te tjerash ai tha: Jemi munduar qe te jemi korrekt me te punsuarit pik se pari, pasi pjesa dermuese e tyre si burim jetese kane keto paga dhe eshte jo njerzore qe ti lem te zvarriten per te mbuluar shpenzimet elementare ne familjet e tyre. Pervec kesaj ne jemi munduar per ta future ne funksionim institucionin sepse sic e dini tek dera kane qene nje numer shum I madh permbaruesish te cilet me te drejt kerkojne ate qe ju takon. Kemi paguar shum prapambetje duke I venduar ne prioritet ato prapambetje qe kane bllokuar funksionimin e ndermarrjes.

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu