Tentim sulmi ndaj Granit Plavës, eksperti i sigurisë thotë se nuk beson që ka pasur organizim për vrasjen e tij

Më 29 nëntor në Prishtinë u vra 30-vjeçarja, Liridona Ademaj. Deri tani katër persona janë arrestuar si të dyshuar për vrasjen e saj, ku në mesin e tyre është edhe Naim Murseli, bashkëshorti i të ndjerës.

Tre të dyshuarit që u arrestuan pikërisht në ditën kur u varros viktima, janë dërguar në paraburgim për 30 ditë në Burgun e Sigurisë së Lartë në Dyz.

Granit Plava, Naim Murseli dhe Kushtrim Kokalla janë të shpërndarë në tri qendra korrektuese për shkak të ndjeshmërisë së rastit dhe kanë nivel të lartë sigurisë.

Për Granit Plavën, i cili dyshohet se ishte dorasi në vrasjen e Liridonës, u raportua se disa të burgosur kanë tentuar ta sulmojnë.

Eksperti i sigurisë në Kosovë, Bedri Elezi thotë për Telegrafin, se ky tentim sulmi mund të ketë qenë për shkak se rasti ka prekur edhe të burgosurit.

Elezi hedh poshtë disa pretendime se tentim sulmi mund të ketë qenë i organizuar.

“Ky rast mund të ketë prekur edhe të burgosurit, sepse ne e dimë që në institucionet e paraburgimit mund të jenë njerëzit që ndihen të pafajshëm, ndoshta edhe janë të pafajshëm për shkak se fajësia nuk vërtetohet derisa sa të shpallet në formë të prerë. Ky rast ka prekur ndonjërin nga të burgosurit, që mund të jenë për vepra tjera. Por në asnjë mënyrë nuk shoh shenja që ky sulm të jetë i organizuar, eventualisht kryerja e vrasjes për personin që dyshohet se ka kryer vrasjen e Liridona Ademjt”, u shpreh ai.
Megjithatë, Elezi thotë se këto informacione janë shqetësuese për faktin se të gjithë të burgosurit duhet të jenë të sigurt dhe institucionet duhet krijuar kushte për ta.
“Ata janë 24 orë nën vëzhgim, e sidomos në Burgun e Sigurisë së lartë ka një kontroll më të veçantë. Rasti konkret besoj dhe mendoj që është tentuar të sulmohet dorasi i dyshuar, është prekja që iu është bërë të gjithë shqiptarëve. Ku i gjithë opinioni është prekur thellë dhe dëshiron të mësojë të vërtetën”, pohoi ai.

Elezi po ashtu komentoi edhe deklaratat e Shaban Murselit, babait të Naim Murselit. I cili pas vizitës që i ka bërë në burg djalit të tij, ka filluar të shprehet në një formë mbrojtje ndaj tij.

“Këto deklarata të tij, duhet ti shohim në dy dimensione, e para pasi ai është prind dhe pa dyshim çdo familjar, pavarësisht nëse fëmija tij ka kryer vepër penale, mund të kalojë gradualisht në mbrojtje, përkundër se ai kishte deklaruar se “do e kisha vrarë me dorën time”. Edhe e dyta, nëse eventualisht Naim Murseli i ka dhënë ndonjë informacion, edhe e ka bërë të mendojë nëse ai është i përfshirë në rast”, theksoi ai.

lajmet e fundit

Stuhia e fortë godet Afganistanin, të paktën 35 viktima dhe qindra të plagosur

Të paktën 35 persona kanë mbetur të vrarë dhe 230 të tjerë janë plagosur, pasi një stuhi e fortë ka goditur qytetin e Jalalabad...

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu