Shkupi vazhdon te jetë në mesin e qyteteve më të ndotura në Evropë

Shkupi pasditen e sotme sërish renditet i dyti në mesin e qyteteve më të ndotura në Evropë dhe i gjashti në botë, sipas platformës “IQAir“, e cila monitoron ndotjen e ajrit në kohë reale.

Me një indeks të cilësisë së ajrit prej 162, ndotja e ajrit në Shkup aktualisht është e dëmshme për shëndetin, dhe ajri më i keq se kryeqyteti i Maqedonisë në botë është i regjistruar në Lahore në Pakistan, Nju Delhi dhe Kalkuta në Indi dhe Daka në Bangladesh.

Nga rajoni, kryeqyteti i Bosnje-Hercegovinës, Sarajeva, e cila është në vendin e parë në Evropë dhe e pesta në botë, ishte gjithashtu në 10 pozitat e para më të këqija.

Ndotja në Shkup prej vitesh është problem për të gjithë banorët e tij, pra për çdo qeveri. E derisa çdo mëngjes Shkupi zgjohet në shoqërinë e pesë qyteteve më të ndotura në botë, institucionet kompetente janë ende në pritje të rregulloreve të reja që do të rregullojnë problemin e ndotjes.

Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Kaja Shukova, lidhur me të dhënat alarmante për ndotjen e ajrit të këtyre ditëve, sidomos në Shkup dhe në disa qytete të tjera, tha se kjo është kryesisht për shkak të ngrohjes joekologjike në ditët e ftohta të amvisërive të shumta, por edhe pjesërisht nga institucionet. Ai tha se për masat afatgjata Qeveria do t’i ndihmojë komunat.

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu