A e dini si të fitoni formë pa shkuar në palestër?

Ushtrimi në shtëpi ka shumë përfitime. Pavarësisht nëse doni të kurseni para, jeni introvertë ose keni një orar që ndryshon vazhdimisht, ka shumë arsye pse është mirë të ushtroheni në shtëpi.

Megjithatë, vetëm sepse nuk keni domosdoshmërisht një plan specifik trajnimi që normalisht dikton orarin tuaj në palestër, mund të përfundoni duke thënë se po filloni “nesër” çdo ditë. Për ta parandaluar këtë, ja disa këshilla.

Bëni planin tuaj

Kjo mund të duket e thjeshtë, por mund të mos jetë. A keni fëmijë që i çoni në shkollë apo kurse? Duhet të shkoni në punë herët apo punoni me turne? Këto janë të gjitha arsyet pse ju mund të dëshironi të shmangni stërvitjen e përditshme në shtëpi (ose afër shtëpisë tuaj). Shkruani të gjitha detyrat dhe krijoni një plan ushtrimesh, në varësi të aftësisë tuaj. Nëse po filloni, mjaftojnë tre deri në katër herë në javë, me pushime në mes.

Shmangni makinën

Ju mund të “përpunoni” një pjesë të stërvitjes tuaj të përditshme duke ecur. Sipas disa rregullave të përgjithshme, kërkohet një orë ecje në ditë. Ecja është e mrekullueshme sepse shmang lëndimet, është e shëndetshme, është e dobishme dhe kërkon vetëm këpucë të rehatshme. Pas çdo shëtitjeje (mund të jetë një shëtitje e shpejtë), pini shumë ujë, merrni frymë thellë dhe hani vakte të pasura me proteina.

Provoni lloje të ndryshme ushtrimesh

Zgjidhni një program fitnesi që ju pëlqen thjesht dhe mos u udhëzoni nga tendencat. Provoni stërvitje me peshë , kardio, boks, pilates, kërcim me litar…

Pjesët e kontrollit

Sa të doni të hapni “sirtarin e ëmbël”, përmbajuni rregullave. Nëse hani ëmbëlsira, hani ato me moderim. Përfshini më shumë fruta dhe perime, si dhe proteina.

Flini mjaftueshëm gjumë

Gjashtë deri në tetë orë gjumë do ta mbajnë trupin tuaj në formë gjatë gjithë ditës, por nëse jeni vërtet të përgjumur pasi të ktheheni në shtëpi, bëni një sy gjumë të shkurtër përpara se të filloni të stërviteni (nëse stërviteni pas punës). Ju duhet të flini vetëm për gjysmë ore.

Bëni pushime të rregullta

Merrni pushime të shpeshta nga periudha të gjata të qëndrimit ulur para një kompjuteri, celulari ose shpërqendrime të ngjashme statike. Për shembull, mund të merrni disa minuta relaks për të manovruar nëpër shtëpi, përpiquni të merrni pak ajër të pastër. Për më tepër, mund të pini lëng të freskët të shtrydhur ose ta shijoni atë pa asnjë pajisje në divan.

Jini konstruktiv

Është thelbësore të merrni parasysh dëshirat tuaja për vendosjen e qëllimeve dhe ruajtjen e optimizmit gjatë rrugës. Nëse qëndroni pozitiv, do ta dini se ndryshimet në fitnes ose në trupin tuaj nuk ndodhin brenda natës.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu