Ministri Lloga: Propozim Ligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për ekzekutimin e sanksioneve në seancë parlamentare

Ministria e Drejtësisë ka njoftuar për Propozim Ligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për ekzekutimin e sanksioneve në seancë parlamentare.

Ligji ka për qëllim zgjidhjen e problemeve të sigurisë në institucionet ndëshkuese-korrektuese, krijimin e mjedisit më të sigurt sigurie në burgje, si dhe sigurinë e përgjithshme në shtet, e cila do të arrihet me formimin e Njësisë së inteligjencës së burgjeve dhe Njësisë për ndërhyrje. Vendosja e sistemit për video-mbikëqyrje dhe përdorimi i bodi kamerave në institucione do të sjellë në uljen e korrupsionit në institucionet ndëshkuese – korrektuese.

Me ndryshimin e një pjese të legjislacionit penal në vend, lindi nevoja për ndryshimin e Ligjit për ekzekutimin e sanksioneve.

Arsyeja për miratimin e këtij ligji është ndryshimi i strukturës së burgjeve në Republikën e Maqedonisë së Veriut, shfaqja e një numri në rritje të personave të radikalizuar të dënuar, si dhe nevoja për të specifikuar mënyrën se si personat e dënuar pas dorëzimit të akteve të udhëzimit, patën mundësinë të ndryshonin adresën e banimit me çka e zgjidhnin institucionin ndëshkues – korrektues në të cilin do ta vuanin dënimin.

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu