Shaqiri: Së shpejti fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë!

Ministri i Arsimit, Jeton Shaqiri përmes një statusi në Facebook, ka njoftuar se është marrë vendimi dhe janë siguruar mjetet dhe se, së shpejti do të fillojë ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë.

“Më në fund do të zgjidhet problemi shumëvjeçar me të cilin ballafaqoheshin nxënësit dhe punonjësit e gjimnazit “Sami Frashëri” në Kumanovë, ku moskegzistimi i objektit përkatës për realizim cilësor të procesit arsimor. Në seancën e fundit të Qeverisë është pranuar plani i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe është sjellur Vendimi për ndërtimin e objektit tërësisht të ri për nevojat e gjimnazit të Kumanovës”, ka shkruan Shaqiri.

“Zgjidhja parashikon ndërtimin e objektit me 4 kate dhe sipërfaqe të përgjitshme 7400 m2, me fushë sportive shtesë dhe hapsirë të përshtatshme parkimi rreth shkollës. Investimi do të kushtojë rreth 300 milionë denarë, MASH-i do të realizojë procedurën për zgjedhjen e operatorit ekonomik për ndërtim dhe mbikëqyrjen e aktiviteteve ndërtimore, e cila do të përfundojë plotësisht në afatë prej 25 muajve nga nënshkrimi i marrëveshjesë me kompaninë që do të dorëzojë oferta më të volitshme”, vijon shkrimi i Shaqirit.

“Rikujtojmë se me vite të tëra nxënësit e kësaj shkolle mësimin e vijojnë në hapsirat e adaptuara të “KIB” Kumanovës, të cilat nuk i plotësojnë aspak standardet për realizimin e aktiviteteve arsimore në arsimin e mesëm, ndërsa objekti nuk posedon as edhe oborr, kështu nga shkolla drejtëprsëdrejti dilet në rrugë. Në këtë objekt mësimin e ndjekin edhe një pjesë e nxënësve të SHMTK “Nace Bugjoni”.
Ministria e Arsimit dhe Shkencës konfirmon se investimi në kushte më të mira infrastrukturore për arsimin është dhe do të vazhdojë të jetë një nga prioritetet kryesore. Gjithashtu rikujtojmë se buxheti për investime kapitale është vazhdimisht në rritje nga viti në vit, gjë që rrit mundësitë për investim në ndërtimin e objekteve të reja dhe në rikonstruimin e sa më shumë objekteve ekzistuese shkollore”, mbyllet statusi i Shaqirit në Facebook.

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu