Samiti i OSBE-së: Sekretari Blinken mbërrin në Shkup!

SONTE DARKA JOFORMALE, NESËR NIS SAMITI

Sekretari Amerikan i Shtetit, Entoni Blinken, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut, ku është pritur nga Kryeministri Dimitar Kovaçevski, përcjell KlanM.

Ai përmes një postimi në Facebook ka njoftuar se pasdite kanë biseduar për mbështetjen amerikane për Maqedoninë e Veriut në rrugëtimin drejt BE-së dhe zbatimit të reformave.

“Sekretari shtetëror ka përshëndetur kryesimin e suksesshëm me OSBE-në dhe qasjen konstruktive të agjendës dhe adresimit të sfidave më të cilët përballet Organizata” – ka shkruar Kryeministri Kovaçevski.

Nga Qeveria njoftojnë se Kryeministri Kovaçevski, do të organizojë pritje në Qeveri edhe për përfaqësuesin e lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe të sigurisë, Zhozep Borrell, në prag të Samitit të OSBE-së në Shkup.

Përshtypjet e para, diplomatët e huaj, do t`i shkëmbejnë në darkën joformale, kurse nesër nis samiti I OSBE-së. Në darkën joformale do të jetë I pranishëm Sekretari amerikan I Shtetit, Entoni Blinken.

Ndëkohë, gjatë vizitës së Ministrit të Brendshëm Oliver Spasovskit, në Shtabin e aksionit operativ “OSBE 2023”, nga kompetentët është njoftuar se një pjesë e delegacioneve tashmë kanë mbërritur në vend.

Nga MPB njoftojnë se Departamenti për operacione speciale policore, Departamenti për Çështje Kufitare, Departamenti për shkatërimin e krimit serioz dhe të organizuar, janë në terren dhe veprojnë sipas planit./KlanMacedonia

lajmet e fundit

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

Kurti: Qytetarët të mos heroizojnë Faton Hajrizin

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar në mbledhjen e qeverisë se shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia, përkojnë me ato...

Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB

Gjatë ditës së djeshme në lagjen “Çezmja Ajduçka” në Kumanovë, zyrtarë policorë kanë arrestuar personin me iniciale A.G nga Kumanova dhe personin S.N. nga...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu