Djali 16-vjeçar i liderit çeçen emërohet vëzhgues në batalionin e pushkëve

Djali adoleshent i udhëheqësit çeçen, Ramzan Kadyrov, i cili është parë duke rrahur një të burgosur në paraburgim këtë vit, është emëruar vëzhgues në një batalion të ri që është pjesë e forcave të Ministrisë ruse të Mbrojtjes, ka njoftuar një zyrtar i lartë çeçen, raportoi të mërkurën Reuters.

Adam Kadyrov, i cili mbushi 16 vjet javën e shkuar dhe i cili kohët e fundit u emërua si truproja më e lartë e babait të tij, u shfaq në një video postuar në rrjetet sociale nga Ramzan Kadyrov në shtator, duke e goditur një të burgosur të akuzuar për djegien e Kuranit.

Ramzan Kadyrov, aleat i presidentit Vladimir Putin, tha në atë kohë se ishte krenar për djalin e tij dhe se e respekton atë për “idealet, dinjitetin dhe mbrojtjen e fesë së tij”.

Të martën, Adam Delimkhanov, i cili kryeson divizionin çeçen të gardës kombëtare ruse dhe është gjithashtu anëtar i Parlamentit të Rusisë, tha se Kadyrovi i ri u emërua vëzhgues i një batalioni pushkësh.

“Ky emërim ishte rezultat i shërbimeve të rëndësishme të Adamit në respektimin e vlerave fetare, familjare dhe kulturore të popullit tonë”, tha Delimkhanov, i cili shihet si zyrtari i dytë më i lartë i Çeçenisë pas Kadyrovit.

Batalioni i pushkëve çeçene u krijua këtë muaj, sipas medias shtetërore të Rusisë.

lajmet e fundit

Stuhia e fortë godet Afganistanin, të paktën 35 viktima dhe qindra të plagosur

Të paktën 35 persona kanë mbetur të vrarë dhe 230 të tjerë janë plagosur, pasi një stuhi e fortë ka goditur qytetin e Jalalabad...

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu