Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë!

Drejtues i Lëvizjes “Shqipëria bëhet”, Adriatik Lapaj, në emisionin “intervistë në SHENJA”, tha se ai nuk ndihet mirë që për 30 vite Shqipëria nuk ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë së Veriut.

Ai tha se shqiptarët e Maqedonisë lënë disa qindra miliona euro në vit në Shqipëri përmes turizmit.

“Çdo para që lini ju aty taksohet nga shteti shqiptarë, 20% tvsh, tatim fitimi. Ju lini disa qindra milionë euro në vit. Pra shteti shqiptarë arkëton një shumë të konsiderueshme nga lekët që ju i lini aty. A ka mundësi shteti shqiptar, një pjesë të asaj ta kthej këtu me investime të përqendruara në bashkëpunim me shtetin e Maqedonisë”, tha Lapaj.

Lapaj tha se kjo është detyrim kushtetues që të përkujdeset për shqiptarët e trevave dhe që nuk është përmbushur.

lajmet e fundit

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

Kurti: Qytetarët të mos heroizojnë Faton Hajrizin

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar në mbledhjen e qeverisë se shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia, përkojnë me ato...

Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB

Gjatë ditës së djeshme në lagjen “Çezmja Ajduçka” në Kumanovë, zyrtarë policorë kanë arrestuar personin me iniciale A.G nga Kumanova dhe personin S.N. nga...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu