Pse po vriten kaq shumë gazetarë në Gaza?

Kur regjimi izraelit filloi sulmet ajrore pa dallim në Gaza, vrasja e gazetarëve u konsiderua “dëm kolateral”.

Mbi 300 mijë persona kanë aplikuar për azil në Gjermani në vitin 2023

Ndërsa numri i gazetarëve dhe punonjësve të medias të vrarë nga ushtria izraelite në enklavë është rritur në 109, shumë ekspertë kanë arritur në një përfundim tjetër. Regjimi ka censuruar mediat e tij që të mos shfaqin ndonjë pamje të Rripit të Gazës që është kthyer në rrënoja.

Popullsia e kolonëve do të ushtrojë presion mbi qeverinë e Netanyahut për t’i dhënë fund luftës nëse ata kuptojnë se ushtria nuk ka arritur të fitojë mbi Hamasin ose të rimarrë robërit izraelitë pavarësisht se ka vrarë 1% të banorëve të Gazës dhe duke rrafshuar lagje të tëra.

Gazetarëve të huaj u është ndaluar kryesisht nga regjimi të hyjnë në enklavë me vullnetin e tyre të lirë. Ata e kanë bërë këtë shumë rrallë në turne ushtarake izraelite të llogaritura me kujdes.

Gazetarët perëndimorë, në veçanti, janë penguar pasi ata natyrisht do të intervistonin banorët e zhvendosur të Gazës, do të udhëtonin nëpër enklavë dhe do të fillonin të vëzhgonin dhe raportonin për krimet e luftës të regjimit në territor.

Kjo në thelb do të rrotullonte narrativën e mediave perëndimore për realitetin e asaj që po shpaloset në Gaza.

E vetmja rrugë shpëtimi e informacionit që arrin botën e jashtme është puna e guximshme e gazetarëve vendas dhe atyre që ishin stacionuar në Gaza nga mediat rajonale përpara fillimit të luftës.

Ky është burimi i vetëm për të kundërshtuar fushatën e dezinformimit që po bën regjimi dhe po përpiqet me të gjitha mundësitë për të vrarë këtë burim.

Sipas Qendrës Mediatike të Gazës?, regjimi ka vrarë 109 gazetarë dhe punonjës të medias në enklavë, gjatë tre muajve të fundit, duke e kthyer territorin e bllokuar në vendin më të rrezikshëm në botë për të punuar në një profesion të tillë.

Për më tepër, regjimi ka përdorur sulme kirurgjikale për të shkatërruar zyrat e mediave në Gaza të disa prej mediave më të njohura rajonale.

Këto janë të njëjtat media që përdorin kamerat e tyre për të nxjerrë në pah vetëm një pjesë të vrasjeve dhe shkatërrimeve që ushtria izraelite po kryen në Gaza.

Media është kthyer në armikun numër një të regjimit, i cili po përpiqet të bëjë të pamundurën për të heshtur informacionin që del nga Gaza.

Në një postim në X, Profesor Farhang Jahanpour, një ish-pedagog në universitetet e Kembrixhit, Harvardit dhe Oksfordit, shkroi se të paktën CNN pranon se mbulimi i saj për lajmet arabo-izraelite “përcillen dhe rishikohen nga zyra e CNN në Jerusalem, e cila është subjekt i censurës së IDF”. Jahanpour pyet: Sa më shumë media perëndimore e ndjekin këtë praktikë pa e ditur publiku për të?

Për të heshtur mediat në Gaza, regjimi i pushtimit ka ndërprerë gjithashtu komunikimet në enklavë, në mënyrë që blogerët e drejtpërdrejtë që lidhen me botën e jashtme dhe flasin për zhvillimet më të fundit, të pengohen ta bëjnë këtë, pasi shërbimet e internetit vazhdojnë të ulen rregullisht.

Punonjësit e OKB-së mund të flasin kundër regjimit për krimet më të urryera që po kryen në Gaza, për të cilat ata kanë raportuar, por transmetimi i imazheve të drejtpërdrejta nga Rripi është një lojë krejtësisht e ndryshme me top.

Raportimi nga spitalet ose strehimoret do të ndryshojë të gjithë kornizën mendore të audiencës.

Regjimi izraelit ka vrarë disa nga gazetarët më të njohur dhe veteranë të Gazës, të besuar nga njerëzit në rajon. Disa janë vrarë nga sulmet ajrore dhe të tjerët në fushën e betejës nga ushtria izraelite që ka pushtuar enklavën.

Kjo përkundër faktit se gazetarët veshin një xhaketë blu të ndezur me të shkruar PRESS, si dhe një helmetë blu të ndezur me PRESS të shkruar qartë për t’u identifikuar. Ata janë joluftëtarë.

Një analizë nga Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve muajin e kaluar tha se vetëm gjatë 10 javëve të para të luftës izraelite në Gaza, më shumë gazetarë ishin vrarë në enklavë sesa në çdo vend tjetër në histori gjatë një viti të tërë.

Kanë dalë gjithashtu raporte për gazetarë të tjerë të zhdukur, të ndaluar, të lënduar, të kërcënuar ose qëllimisht shtëpitë e tyre janë dëmtuar.

Kjo përshtatet me vendosmërinë e regjimit për të ngacmuar gazetarët ende gjallë dhe që raportojnë në Gaza për t’u larguar nga enklava.

Megjithatë, shumë kanë thënë se do të vazhdojnë të përmbushin detyrën e tyre deri në vdekjen e tyre.

Është një qëndrim shumë i guximshëm, duke qenë dëshmitar i gjithçkaje që ka ndodhur për të vazhduar punën dhe raportimin nga Gaza.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve tha se ishte “veçanërisht i shqetësuar për një model të dukshëm të shënjestrim të gazetarëve dhe familjeve të tyre nga ushtria izraelite”.

Organizata tha gjithashtu se po hetonte më tej rrethanat e të gjithë gazetarëve që ushtria izraelite ka vrarë.

Megjithatë, ai vuri në dukje se përpjekje të tilla në Gaza po pengohen nga shkatërrimi i gjerë dhe nga vrasja e anëtarëve të familjeve të gazetarëve, të cilët zakonisht shërbejnë si burime për hetuesit që kërkojnë se si u vranë gazetarët.

Hamza al-Dadouh dhe kolegu i tij nga Al Jazeera u vranë në qytetin jugor të Khan Younis kur makina e tyre u sulmua nga ushtria izraelite.

Hamza al-Dadouh ishte djali i shefit të zyrës së Al Jazeera Gaza, Wael al Dahdouh, i cili kishte parë tashmë gruan e tij, një djalë tjetër dhe një vajzë, si dhe një nip të vrarë nga ushtria izraelite që kur filloi lufta e regjimit në Gaza më shumë se para tre muajsh.

Duke folur në varrimin e djalit të tij, Wael al Dahdouh tha: “Hamzës dhe të gjithë dëshmorëve u them se do të qëndrojmë besnikë. Kjo është rruga që ne kemi zgjedhur me vetëdije. Ne kemi ofruar shumë dhe kemi ofruar shumë gjak sepse ky është fati ynë. Ne do të vazhdojmë.”

Bota mbështetet tek këta gazetarë të guximshëm për të vazhduar raportimin mbi krimet kundër njerëzimit që po kryhen nga ushtria izraelite kundër popullsisë civile të Gazës.

lajmet e fundit

Stuhia e fortë godet Afganistanin, të paktën 35 viktima dhe qindra të plagosur

Të paktën 35 persona kanë mbetur të vrarë dhe 230 të tjerë janë plagosur, pasi një stuhi e fortë ka goditur qytetin e Jalalabad...

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu