Ministri i Shëndetësisë Fatmir Mexhiti siguron për 2 vitet e ardhshem ilaçin Trikafta!

Ministri i Shëndetësisë Fatmir Mexhiti pas përpjekjeve të shumta për pacientët me fibrozë cistike siguron të pajisen me ilacin Trikafta për dy vitet e ardhshme!
Qeveria në seancën e sotme miratoi 854 milionë denarë për blerjen e ilaçit që përdoret si terapi standarde për trajtimin e këtij grupi të pacientëve.

Ilaçi “Trikafta” tash e disa vite ka qene nje nder shqetesimet me te medha ne kete ministri, pasi ishte teper e veshtire per te siguruar furnizim te mjaftueshem dhe te vazhdueshem ne periudhe afatgjate.

lajmet e fundit

Taravari viziton familjen e foshnjës që u dhunua në spital, a do të lejojë VMRO të shkarkohet nga puna një maqedonase!?

Pasi u raportua se një foshnje tre muajshe është dhunar nga motrat mendicinale në spitalin e Pediatrisë në Shkup, që siç thuhet, vetëm se...

Spanjë apo Angli? Kush merr bonuse më të mëdha nëse shpallet kampion në Euro 2024

Lojtarët e Spanjës dhe Anglisë do të luajnë për të fituar trofeun e Euro 2024, por edhe për bonuse të majme që do të...

Jakupi: s’VLEN dhe VMRO shkarkojnë komandantin shqiptar nga stacioni i Gostivarit, emërojnë maqedonas

Nënkryetari i ri i Aleancës për Shqiptarët, njëherë edhe kampion europian në karate, Berar Jakupi, përmes një statusi në “Facebook”, ka reaguar për “ndryshimin...

Kylian Mbappe, futbollisti më i shpejt i Euro 2024

Të dielën zhvillohet finalja e madhe mes Anglisë dhe Spanjës në Euro 2024. Kylian Mbappe, është futbollisti më i shpejt në Euro 2024, me 36.5...

“Yamal nuk duhet të ketë presion”, De la Fuente: Dua të jetë i qetë para finales

Ka shënuar 1 gol dhe ka asistuar 3 të tjerë, në Euro 2024 dhe mbrëmjen e së dielës do të ketë mundësinë të fitojë...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu