Mexhiti: Spitali i Shtipit me pajisje të reja mjekësore, intensivisht punojmë për forcimin e institucioneve

Ministri i Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti, ka vizituar sot Spitalin Klinik në Shtip, me rastin e blerjes së pajisjeve të reja mjekësore – aparatura laparoskopike dhe endoskopike, aparatit të ri të ultrazërit me ngjyra doppler me dy sonda dhe kompletit cisto-uretroskopik.

Në vijim ju përcjellim fjalimin e plotë të tij:

„Sot jemi në vizitë në Spitalin klinik në Shtip, për të promovuar aparaturën e re laparoskopike dhe endoskopike të blerë nga Ministria e Shëndetësisë, në vlerë prej 11 milionë denarë.

Bëhet fjalë për pajisje që do të përdoren nga specialistët e repartit kirurgjik, neurokirurgjik, ortopedik dhe urologjik për procedura minimale invazive. Kjo do të kontribuojë në më pak humbje gjaku, më pak rrezik për infeksione, qëndrim më të shkurtër në spital, shërim më të shpejtë të pacientëve, si dhe rezultate shumë më të mira sesa ndërhyrjet e hapura kirurgjikale.

Përveç kësaj pajisjeje, ju njoftoj se kemi blerë edhe aparatin e ri ekografik color doppler me dy sonda për ekzaminim të barkut dhe tiroides në vlerë prej 2,5 milionë denarë. Gjithashtu, me mjete nga buxheti i Ministrisë kemi siguruar një komplet cisto-uretroskopik në vlerë prej 433 mijë denarë, me të cilin i përmirësuam kushtet në spitalin e Shtipit.

Vitin e kaluar, ne vërtet punuam shumë intensivisht për të forcuar institucionet shëndetësore publike në të gjithë vendin. Ne jemi në terren çdo ditë duke promovuar pajisje të reja, rikonstruksione dhe duke investuar në punonjësit mjekësorë. Vazhdojmë me të njëjtin ritëm edhe në periudhën e ardhshme, punojmë me përkushtim në interes të pacientëve dhe profesionistëve të shëndetësisë“, thekson Mexhiti.


lajmet e fundit

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu