Dashtevski: Ditmire Shehu “lufton” dhe kërkon shtimin e shqiptarëve në KSHZ, ka ngritur padi në gjykatë!

Kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Aleksandar Dashtevski thotë se po përgatiten me shpejtësi për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare që duhet të mbahen këtë pranverë.

Thotë se janë duke u kompletuar të gjitha organet e ngarkuara për zhvillimin e zgjedhjeve. Tregon edhe për “luftën”, që po e bën përfaqësuesja e BDI-së në këtë komision.

Dashtevski thotë se ajo kërkon që me rastin e themelimit të komisioneve komunale zgjedhore dhe këshillave zgjedhorë, KSHZ-ja të udhëhiqet sipas regjistrimit të fundit, duke përfshirë edhe popullsinë që ishte regjistruar si jorezident, gjë që do të lejonte një numër më të madh të shqiptarëve etnikë në këto organe.

Dashtevski deklaron se kundër Ditmire Shehut ishin të gjithë në KSHZ dhe pohon se e njëjta ka paraqitur padi në Administratë.

Ndryshe, në seancën e fundit të vitit të kaluar, anëtarët e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve u përplasën për atë se si të fusin të dhënat nga Regjistrimi i fundit në kalkulimet për zgjedhjen e kryetarëve, anëtarëve dhe zëvendësve të komisioneve komunale zgjedhore.

Metodologjia me udhëzime për përzgjedhjen e anëtarëve është para dy dekadash, ndërsa propozues i ndryshimit është kaudri i BDI-së dhe nënkryetarja e KSHZ-së, Ditmire Shehu.

Ajo kërkoi ndryshimin e pjesës së nenit 1 ku thuhet se përzgjedhja sipas kombësisë do të bëhet sipas të dhënave të Regjistrimit të vitit 2002. Propozimi i saj është që gjithsej popullsia e regjistruar në komunat e regjistrimit të fundit të jetë bazë për kryerjen e llogaritjeve.

Megjithatë, ky propozim i saj nuk kaloi me konsensus siç ajo kërkoi. Në mungesë të anëtarit të shtatë i cili mungon që nga prilli i këtij viti, votat e anëtarëve ishin tre me tre. Shehu dhe dy anëtarë të LSDM-së kanë votuar por, kurse dy të VMRO-DPMNE-së dhe anëtari i tretë i LSDM-së kundër.

lajmet e fundit

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

Kurti: Qytetarët të mos heroizojnë Faton Hajrizin

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar në mbledhjen e qeverisë se shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia, përkojnë me ato...

Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB

Gjatë ditës së djeshme në lagjen “Çezmja Ajduçka” në Kumanovë, zyrtarë policorë kanë arrestuar personin me iniciale A.G nga Kumanova dhe personin S.N. nga...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu