Greqia “bllokon” Shqipërinë në BE/ Propozon Shkupin për marrëveshjen e mbrojtjes, unioni e rrëzon

Greqia edhe njëherë ka vendosur të përdorë çështjen “Beleri” si argument për të krijuar një tjetër pengesë për Tiranën. Referuar medias greke “KATHIMERINI” Athina zyrtare po bllokon rrugën e një marrëveshjeje të Mbrojtjes dhe Sigurisë mes Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë.

Unioni është në proces të përshpejtimit të procedurave për nënshkrimin e marrëveshjeve me vendet e treta, që nuk i janë bashkuar ende Bashkimit Evropian, për të rritur bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes.

Pak ditë më parë, në Bruksel u zhvillua një takim të nivelit teknik që kishte për synim konkretizimin e një sërë marrëveshjesh të mbrojtjes dhe sigurisë me vendet brenda dhe jashtë Evropës. Mirëpo, kur nisën diskutimet për Shqipërinë, Greqia e kundërshtoi.

Sipas Athinës zyrtare, Shqipëria, duke qenë një vend që dëshiron të anëtarësohet në BE, duhet të jetë në përputhje me acquis evropiane, e cila përfshin respektimin e shtetit ligjor si element bazë.

Grekët propozuan Maqedoninë e Veriut si vendin më të përshtatshëm për të lidhur një marrëveshje të mbrojtjes dhe sigurisë me BE-në, pasi ajo ka treguar një performancë më të mirë sipas tyre në fushën e sundimit të ligjit.

Kërkeaa e Greqisë për Maqedoninë e Veriut nuk u pranua por edhe bllokimi i Shqipërisë qëndroi në fuqi. Në krah të Tiranës, sipas Kathimerinit, ishte Italia.

Italia konsiderohet aleati më i madh i Shqipërisë, çka ka sjelle fërkime të forta mes Romës dhe Athinës.

Greqia në mënyrë të përsëritur ka insistuar për lirimin dhe betimin e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, madje duke paralajmëruar edhe bllokimin e rrugëtimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Qeveria shqiptare ka thënë se kjo çështje i takon institucionit të drejtësisë.

lajmet e fundit

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Filmi kosovar në garë për çmimin ndërkombëtar

Filmi “Krahët e punëtorëve” i regjisorit Ilir Hasanaj ka hyrë në garë për nominim për Çmimin Evropian të Filmit (European Short Award). Filmi është...

Fetai: Brenda 6 muajve të qeverisë, Mickoski do ta prezantojë propozimin për realizimin e ndryshimeve kushtetuese

Arben Fetai tha se ndryshimet kushtetuese janë të patjetërsueshme por shtoi se, e kanë thënë edhe gjatë fushatës se duhet pritur një periudhë 6...

Ndërron jetë gazetarja nga Shkupi

Njoftohen të gjithë të afërmit, miqtë dhe kolegët se Aneta Gjoshevska ka ndërruar jetë dje vonë pasdite. Aneta Gjoshevska ka lindur në Shkup në...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu