Mexhiti: Për herë të parë hapëm specializimet në Universitetin e Tetovës!

Sot, Ministri i Shëndetësisë, Dr. Fatmir Mexhiti, ka mbajtur një fjalim në ceremoninë solemne të ndarjes së specializimeve për punonjësit shëndetësorë në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Tetovës. Ky është një hap historik, duke shënjuar fillimin e specializimeve në këtë institucion arsimor për herë të parë.

“Është nder dhe kënaqësi për mua të drejtohem në ceremoninë e sotme solemne me rastin e ndarjes së specializimeve, përkatësisht indekseve për specializantët e Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Tetovës. Veçanërisht më gëzon fakti që kjo është gjenerata e parë e specializantëve në Fakultetin e Mjekësisë në Tetovë. Të gjithë këta mjekë të rinj, të cilët do të vazhdojnë zhvillimin e tyre profesional dhe ngritjen profesionale në këtë institucion të arsimit të lartë, do të forcojnë kapacitetet e sistemit tonë shëndetësor në të ardhmen. Përmirësimi i vazhdueshëm profesional është thelbësor për punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe pikërisht për këtë arsye Ministria e Shëndetësisë i është përkushtuar veçanërisht kësaj fushe.” tha Mexhiti.

Ai gjithashtu informoi se Ministria e Shëndetësisë ka një numër të konsiderueshëm të specializimeve për Universitetin e Tetovës, duke përfshirë fusha të ndryshme mjekësore. Ai theksoi se ky program ka për qëllim fuqizimin e kapaciteteve të sistemit shëndetësor dhe shtoi se janë ndarë 25 specializime për institucionet publike shëndetësore dhe 34 për institucione private.

Ministri Mexhiti shprehu kënaqësinë e tij për këtë moment historik dhe urojë specializantët për suksesin e tyre të ardhshëm. Ai deklaroi se do të vazhdojë të investojë në kuadrot e reja dhe i inkurajoi ata të ecin përpara në rrugën e tyre profesionale. Në fund, ai përgëzoi pjesëmarrësit për përfundimin e suksesshëm të specializimeve dhe uroi për një të ardhme të shkëlqyer. /Telegrafi/

lajmet e fundit

Bebe Rexha: 24 orët e mia të para në Kosovë kanë qenë një ëndërr

ëngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha dje ka ardhur në Kosovë, ku edhe po qëndron akoma. - Advertisements - E përmes Instagramit të saj, ajo ka...

Humbjet e mëdha në front, zbulohet ‘bonusi rekord’ që Putini po u ofron banorëve të Moskës për të luftuar në Ukrainë

Autoritetet në qytetin e Moskës po ofrojnë një bonus rekord për rekrutët e rinj për të luftuar në Ukrainë, në shenjën e fundit të...

Toshkovski: LSDM mbron krimet e BDI-së, së shpejti do të nisin procedurat ndaj “të paprekshëmve”

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski akuzoi LSDM-në se po mbron, siç tha, krimet e BDI-së. Toshkovski paralajmëroi se do të nisin procedura...

Aleanca për Shqiptarët: Me dy licenca nuk bëhet lufta kundër kumarit, por luftë mes kumarxhinjve

Paralajmërimet pompoze për gjoja luftën kundër kumarit, përmes marjes së licencës dy kompanive që nuk kanë paguar tatime, janë një tentim për t’i hedhur...

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu