Mexhiti: Nga sot transporti me helikopter falas për rastet më urgjente!

Ministri i Shëndetësisë, Dr. Fatmir Mexhiti dhe Zëvendës Ministrja e Shëndetësisë, Dr. Maja Manoleva, morën pjesë sot në prezantimin e helikopterit me pajisjet e reja të ndihmës emergjente mjekësore.

Në prononcimin e tij për media, Mexhiti theksoi se po bëhet një hap i rëndësishëm për qytetarët tanë, për mbrojtjen e pacientëve dhe për modernizimin dhe përmirësimin e sistemit shëndetësor.

“Me këtë bashkëpunim mes dy ministrive të Shëndetësisë dhe Punëve të Brendshme, mundësojmë veprimin e përbashkët të pjesëtarëve të njësisë së helikopterëve pranë MPB-së dhe institucioneve shëndetësore, pra përdorimin e helikopterit për transportin e pacientëve. Helikopteri ka pajisje mjekësore për transportin ajror dhe SPQ “8 Shtatori” do të sigurojë një ekip profesional me përvojë për të shoqëruar pacientin. Në këtë mënyrë ne ofrojmë mbrojtje më të mirë si dhe transport më të shpejtë të pacientëve drejt institucioneve shëndetësore. Më vjen mirë për bashkëpunimin, i cili do të përmirësohet edhe më shumë dhe do të mundohemi ta zhvillojmë edhe më tej, dhe qytetarët e Maqedonisë së Veriut duhet ta dinë se ne jemi gjithmonë këtu për nevojat e tyre”.- tha Mexhiti.

Zv. Ministrja Manoleva, informoi se pajisjet përfshijnë monitorë për monitorimin e parametrave vitalë dhe monitorim invaziv, defibrilator, bojë oksigjeni, aspirator, si dhe ilaçe dhe instrumente të tjera mjekësore.
Do të sigurohen pajisje shtesë në varësi të diagnozës së pacientëve që do të duhet të transportohen. Përveç pajisjeve mjekësore, në helikopter ka një mjek dhe një infermiere. Transporti është plotësisht falas për pacientin, dhe nevoja për një transport të tillë do të vlerësohet nga drejtori i institucionit nga është kryesisht pacienti, si dhe sipas urgjencës së situatës. Tendenca jonë është që në të ardhmen të krijojmë edhe “call center” të veçantë përgjegjëse për koordinim, si dhe të zgjerojmë projektin duke përfshirë më shumë qendra”, deklaroi Manoleva.

Mëngjesin e sotëm është kryer fluturim testues nga Spitali i Përgjithshëm i Qytetit “8 Shtatori” – Shkup për në Spitalin Klinik Manastir si një nga pikat më të largëta.

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu