Kompania e raketës më të madhe në botë pritet të kushtojë 500 miliardë dollarë

0

Kompania për lansimin e raketave në hapësirë dhe jo vetëm, SpaceX, pritet të kushtojë 500 miliardë dollarë deri në 2030-n, ka njoftuar investuesi Ron Baron.

Ai ka theksuar për CNBC-në se në tre vjetët e ardhshme, kompanisë amerikane do t’i rritet vlera prej 250 miliardëve, derisa kjo po konsiderohet rritje tejet e madhe e një kompanie me format të tillë.

Aktualisht, kompani që udhëhiqet nga miliarderi Elon Musk, vlen mbi 150 miliardë dollarë.

SpaceX e pati ndërtuar raketën më të madhe në botë dhe ishte përpjekur ta lansonte drejt orbitës së Tokës, por ky proces pati dështuar në momentet e fundit.

Lansimi i raketës është shtyrë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu