Kërcënon Stojançe Angellov: Mos e prekni Kryqin në Kodrën e Diellit

Drejtori i Qendrës së Menaxhimit të Krizave, Stojançe Angellov i ka quajtur të ekzagjeruara reagimet për kryqin i cili u vendos disa ditë më parë në Kodrën e Diellit.

Ja reagimi i plotë i Angellovit:

Reagimet për kryqin 15 metra në oborrin e kishës në “Kodër të Diellit”, jo vetëm janë të ekzagjeruara në të gjitha bazat, por edhe shprehje e mosrespektimit, hipokrizisë ekstreme dhe standardeve të dyfishta nga ana e faktorëve politikë shqiptarë në Maqedoni.

Sidomos po të kihet parasysh se jetojmë në një periudhë kur “Kodra e Diellit” po vlon nga objektet e ndërtuara pa leje, në një periudhë kur në “Kodër të Diellit” është ndërtuar ilegalisht edhe një xhami katërkatëshe me një minare 20 metra, në një periudhë kur disa monumente, kulla e “muze” të UÇKs, disa prej tyre të “zbukuruara” me harta të Shqipërisë së Madhe, në një periudhë kur kur priten mysafirë të lartë nga Kosova, valëviten pa u vënë në pah flamujt e Shqipërisë së Madhe dhe të vendeve fqinje flamuri maqedonas, në periudhën kur është planifikuar të kendohet himni i Shqipërisë në shkollat ​​e Maqedonisë, konkretisht në Tetovë…

Është bukur të ruash qetësinë, është mirë të mos biesh në provokime, por lind pyetja, çfarë do të ndodhë më pas nëse nuk bëjmë rezistencë agresive nga pala jonë maqedonase?

Ndaj i paralajmëroj faktorët politikë shqiptarë në vend, pa përmendur fjalët “heqje” apo “rrënim” në të njëjtën fjali me kryqin në Koder te Diellit.

Ndryshe, unë si qytetar me disa shokë të mi të vitit 2001 do të organizojmë mbrojtjen e tij.

Dhe ju përpiqeni ta rrëzoni atë.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu