Kasami thotë se e uli borxhin e komunës për €6 mln/ Kasami: Qeveria nuk na e fali borxhin, por do ta paguajmë me këste

Borxhi i komunës së Tetovës për dy vite ka shënuar ulje nga 14 milionë në 8 milionë euro, tregoi kryetari i komunës Bilall Kasami, gjatë një takimi me gazetarë. Sipas tij, kjo është bërë falë menaxhimit të mirë, rritjes së pagesës së tatimeve dhe uljes së shpenzimeve të panevojshme. Kasami, ka sqaruar se udhëheqësia e kaluar i ka paguar një përmbaruesi 1.2 milionë euro mjete për projekt që nuk është realizuar. Krahas kësaj, i tërë borxhi nuk është evidentuar dhe është tentuar të fshihet, theksoi Kasami. Më tej ai ka sqaruar edhe çështjen e pagesës së borxhit përmes fletëobligacionit me Qeverinë dhe Ministrinë e Financave. Sipas tij, qeveria nuk ia ka falur ato mjete komunës, por komuna për dhjetë vite me radhë do të duhet çdo vit të paguajë nga 400 mijë euro qeverisë e cila më pas do të bëjë pagesën e borxhit kompanisë

lajmet e fundit

Stuhia e fortë godet Afganistanin, të paktën 35 viktima dhe qindra të plagosur

Të paktën 35 persona kanë mbetur të vrarë dhe 230 të tjerë janë plagosur, pasi një stuhi e fortë ka goditur qytetin e Jalalabad...

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu