Ankandi për shitjen e banesave të Mijallkovit, Nebiu: Po kërcënohen punonjësit Agjencisë së Pronave të Konfiskuar

Drejtori i Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar, Driton Nebiu sot përmes një konference me mediat theksoi se punonjësit e kësaj drejtorie janë pre e kërcënimeve dhe frikësimeve, për shkak procedurave për shitjen e patundshmërive të të cilat së fundmi janë vënë në ankand.

Siç bëhet e ditur aktualisht në ankand janë banesat e ish-drejtorit të shërbimit sekret DSK-së, Sasho Mijallkov, pasi që është i plotëfuqishëm aktvendimi për rastin “Perandoria”.

“Besoj se opinioni duhet të informohet për ngacmimet dhe fyerjet për pengimin e realizimit për shitjen e pasurisë së konfiskuar, shitje të cilat kryhen sipas rregulloreve ligjore të Qeverisë së RMV-së. Janë të paraqitura të gjitha problematikat në Prokurori dhe në të gjitha organet e hetuesisë andaj nuk dua të hyjë në detaje”, deklaroi drejtori i këtij institucioni, Driton Nebiu nga radhët e Aleancës për Shqiptarët.

Sipas tij, persona të caktuar kërcënojnë blerës të interesuar se nuk guxojnë ti blejnë pronat e tyre.

“Ne kemi një ditë për çdo ankand që është publikuar nga Agjencia për Pasuri të Konfiskuar, kemi ditë të veçantë ku të gjithë ofruesit mund të shohin se për çfarë banese bëhet fjalë. Në të njejtin objekt ishin të pranishëm pronarë të cilët kanë thënë se ju nuk t’i blini këto banesa për shkak se këto janë tonat”, theksoi Nebiu, duke shtuar se nuk ka nevojë për frikë dhe se ai nuk do të lejojë askush të pengojë shitjen e patundshmërive të cilat kanë aktvendim gjyqësor.

Sipas të dhënave nga Agjencia, pasuria e Mijallkovit e cila është në ankand, kapë vlerën prej 330 mijë eurove.

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu