Javën tjetër dorëhiqet Kovaçevski, hapet rruga për Qeverinë teknike

Javën që vjen Dimitar Kovaçevski do të japë dorëheqjen nga pozita e kryeministrit dhe me këtë t’i hap rrugën formimit të Qeverisë teknike. Megjithëse edhe 12 ditë na ndajnë nga formimi i Qeverisë e cila duhet ta përgatisë vendin për zgjedhjet parlamentare, VMRO DPMNE-ja akoma nuk ka caktuar emrat e ministrave dhe zëvendësministrave për këtë format të organit ekzekutiv. Kovaçevski tha se ka komunikim me liderin e opozitës, Hristijan Mickoski, por nuk foli për emrat që do të jenë pjesë e kabinetit qeveritar. Paraditen e sotme ka pasur një takim mes kreut të Kuvendit, koordinatorit të LSDM-së dhe Kovaçevskit në të cilin është caktuar dinamika e zgjedhjes së Qeverisë teknike dhe procedurat që duhet ndjekur deri në fund të javës që vjen. Qeveria teknike pritet të votohet më 28 janar.

lajmet e fundit

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Filmi kosovar në garë për çmimin ndërkombëtar

Filmi “Krahët e punëtorëve” i regjisorit Ilir Hasanaj ka hyrë në garë për nominim për Çmimin Evropian të Filmit (European Short Award). Filmi është...

Fetai: Brenda 6 muajve të qeverisë, Mickoski do ta prezantojë propozimin për realizimin e ndryshimeve kushtetuese

Arben Fetai tha se ndryshimet kushtetuese janë të patjetërsueshme por shtoi se, e kanë thënë edhe gjatë fushatës se duhet pritur një periudhë 6...

Ndërron jetë gazetarja nga Shkupi

Njoftohen të gjithë të afërmit, miqtë dhe kolegët se Aneta Gjoshevska ka ndërruar jetë dje vonë pasdite. Aneta Gjoshevska ka lindur në Shkup në...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu