Azir Aliu: ENER-Regjistri i vetëm Elekronik i Rregulloreve të Maqedonisë së Veriut tani edhe në gjuhën shqipe!

Deri më sot ENER ishte vetem në gjuhën maqedonase.
Por ministri Aliu mundësoi që Regjistri i Vetëm Elektronik tani të jetë edhe në gjuhen shqipe duke u plotësuar si mjet i cili është vendosur për informimim elektronik për të gjithë qytetarët e vendit tonë.

“Është pritir shumë kohë për të bërë një ndryshim të tillë mirpo nga tani e tutje qytetarët shqiptarë do të kenë mundësi në këtë sistem elektronik i cili përmban rregullat aktuale, propozim-ligjet të ministrive në fazën fillestare të përgatitjes, si dhe raporte të kryera të vlersimit të ndikimit të rregullores të informohen në gjuhën amtare.

Të gjitha këto perpjekje në thelb mbartin shtysën kyçe dhe angazhimin tonë për të ofruar kritere ligjore që do të garantojnë institucione funksionale, profesionale, gjithëpërfshirëse, të përgjegjshme dhe efikase, në të cilat qytetarët do të kenë besim të plotë”- deklaroi ministri Azir Aliu.

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu