Ish ushtari UÇK-së: Stojançe lëri ato muhabete, jemi shoqëri demokratike, siç duket ke ngelur akoma në mendësinë e vjetër!

shkruan: Agron Shaqiri, ish-ushtar i UÇK-së

Stojançe Angelov, në një shoqëri demokratike, çdo individ ka të drejtën për t’u shprehur dhe praktikuar besimin e tij. Nxitja që po bëni juve në publikimet tua në rrjetet sociale nuk janë në përputhje me vlerat e tolerancës dhe respektit për lirinë e besimit.
Është e rëndësishme të dish (pasi je pjesë e institucioneve) që çështjet që lidhen me objektet fetare dhe kulturore duhet të trajtohen përmes institucioneve të përshtatura. Përdorimi i një gjuheje ekstreme dhe fyerëse nuk të ndihmon as ty e as këtij vendi ku jetojmë bashkë, në gjetjen e zgjidhjeve të qëndrueshme.
Në vend që të përdoret kjo gjuhë e ashpër dhe provokuese, duhet të inkurajojmë dialogun dhe komunikimin mes komuniteteve dhe autoriteteve. Kjo është e nevojshme për të kuptuar dhe respektuar ndjenjat dhe vlerat e ndryshme në shoqëri.
Përdorimi i termave si “rezistencë agresive” dhe kërcënimi i “mbrojtjes së kryqit” mund të përshkallëzojë situatën. Është më e dobishme të kërkojmë zgjidhje ligjore dhe të respektojmë proceset e vendimmarrjes, në vend të sjelljeve si të tuat Stojançe.
Stojançe dëgjo mirë se çka të them dhe mëso nga këto shkronja që po i shtyp në tastierë:
Në vend të akuzave të përgjithshme dhe fyerjeve, është më konstruktive të paraqiten argumente të qarta dhe kritika të përgjegjshme në lidhje me çështjet që na shqetësojnë. Kjo do të ndihmonte në një debat të hapur dhe ndërtimin e një shoqërie më të përfshirë dhe të drejtë.
Përdorimi i gjuhës së arsyeshme dhe dialogu konstruktiv janë thelbësore në këto situata për të arritur zgjidhje të qëndrueshme dhe për të shmangur konflikte të panevojshme.
AJ TANI REFLEKTO SI BURRË, NËQOFTËSE JE DHE LARGOHU NGA MENDËSIA E LSDM DHE BDI, PASI ATY JE!!!!

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu