I dhuroi veshkën shefes, ajo e pushoi nga puna!

Një grua nga New York tha se u pushua nga puna pasi i dhuroi një veshkë për të ndihmuar në shpëtimin e jetës së shefes së saj.

Debbie Stevens, një 47-vjeçare e divorcuar nënë e dy fëmijëve, paraqiti një ankesë zyrtare në Komisionin e të Drejtave të Njeriut të Shtetit të New York-ut të premten e kaluar, duke pretenduar se shefja e saj e përdori atë për veshkën e saj dhe më pas e pushoi nga puna “pasi mori atë që donte”.
“Ajo filloi të më trajtonte në mënyrë të tmerrshme, të egër, çnjerëzore pas operacionit, pothuajse ajo më punësoi vetëm për të marrë veshkën time”, tha Stevens për mediat e huaja.

Edhe pse Stevens doli të mos ishte veshka e përsosur për Brucia, Stevens ia dhuroi organin e saj një të huaji jashtë shtetit, në mënyrë që Brucia të mund të futej në listën e dhuruesve të organeve.
Stevens u largua nga kompania ku po punonte në qershor të vitit 2010 për t’u transferuar në Florida. Sipas ankesës, ajo u kthye në New York në shtator të atij vitit për të vizituar vajzën e saj.

Gjatë kësaj vizite Brucia i tha Stevens nevojën e saj për një transplant të veshkave.

“Ajo tha se kishte një donator të mundshëm, një mik apo diçka tjetër,” tha Stevens. “Por unë i thashë asaj nëse do të ndodhte ndonjë gjë, do të isha i gatshëm të dhuroja veshkën time. Ajo u përgjigj me një lloj shaka, “Ti kurrë nuk e di, mund të më duhet të të marr ty veshkën një ditë”.

Dhe pas kësaj Brucia e punësoi atë shumë shpejtë.

Më pas, në janar të vitit 2011, Stevens tha se shefi i saj e thirri në zyrën e saj dhe e pyeti nëse e kishte seriozisht për dhurimin e veshkës së saj.

“I thashë, ‘Po, sigurisht. Kjo nuk është një çështje shakaje, nuk e kam bërë për sigurinë e punës, nuk e bëra për të marrë një rritje page. E bëra sepse jam ajo që jam.” “Unë nuk doja që ajo të vdiste” tha Stevens.

Kur testet zbuluan se Stevens nuk ishte përshtatja më e mirë për të, mjekët ranë dakord ta lejonin t’i jepte veshkën e saj dikujt në Misuri, gjë që i ka mundësuar Brucia-s një vend më të lartë në listën e dhuruesve të organeve.

Stevens iu nënshtrua një operacioni më 10 gusht 2011. Ajo tha se mjekët goditën një nerv në këmbën e saj, duke i shkaktuar shqetësim dhe probleme me tretjen.

Ajo u kthye në punë katër javë më vonë dhe tha se aty filluan problemet.

“Unë nuk kam fjalë aq të forta apo të mëdha sa të përshkruaj trajtimin e saj ndaj meje”,” tha Stevens. “Më bërtet për gjëra që nuk i kam bërë kurrë, duke vazhduar deri në pikën ku ajo as që më linte të largohesha nga tavolina ime. Ishte një ulërimë e vazhdueshme.”

“U bë aq keq saqë unë do të filloja të qaja ndonjëherë,” tha Stevens.

Stevens u pushua nga puna brenda një jave.

lajmet e fundit

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu