Fronti evropian me partitë shqiptare, ja çka thotë Spasovski i LSDM

“Kryesia e LSDM-së ende nuk ka vendosur nëse do të marrë pjesë në koalicion me BDI-në në zgjedhjet e ardhshme”, këtë e theksoi mbrëmë anëtari i kryesisë së LSDM-së, Oliver Spasovski në emisionin “10 minuta” në TV21.

Sipas tij, gjatë kësaj periudhe janë duke u zhvilluar analiza, nga të cilat duhet të merren vendimet se cilat do të jenë koalicionet.

Të gjitha opsionet, sipas Spasovskit, duhet të jenë në lojë dhe të shqyrtohen.

“Të gjitha vendimet duhet të merren në bazë të analizave. Analizat duhet të sjellin përfundimisht një rezultat zgjedhor që do të thotë fitore në zgjedhje. Për një analizë të tillë aktualisht po punohet në parti dhe këtu duhet të merren vendimet se cilat do të ishin koalicionet. Por një gjë është e rëndësishme, që ne kemi frontin pro-evropian si një front që do të luftojë kundër atyre që nuk kanë asnjë koncept për të ardhmen dhe nuk ofrojnë asnjë zgjidhje. Analizat do të tregojnë se çfarë është më e mira dhe është e sigurt se kështu do të ecë partia. Të gjitha opsionet duhet të jenë në lojë dhe të shqyrtohen, por ende nuk ka një vendim të tillë nga lidershipi se si do të zhvillohen zgjedhjet. Potenciali koalicioni i LSDM-së është shumë më i madh se ai i opozitës dhe ne do të vazhdojmë të punojmë në atë drejtim”, theksoi Spasovski.

I pyetur nëse ASH mund të hyjë në kombinim, Spasovski u përgjigj se “nëse analizat tregojnë se duhet shkuar në lista të përbashkëta, të gjithë ata që janë për frontin evropian duhet ta bëjnë këtë, apo nëse analizat tregojnë se duhet shkuar veç e veç, atëherë sigurisht LSDM do të marrë pjesë në zgjedhje me partnerët e saj tradicional.”

lajmet e fundit

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu