Blerant Ramadani, si përfaqësues i ASH mori pjesë në programin prestigjioz të Këshillit Amerikan për politikan-lidër të rinj

Blerant Ramadani, përfaqësoi ASH-në në programin prestigjioz të Këshillit Amerikan për politikan-lidër të rinj.

“Me kënaqësi përcjellim lajmin se koordinatori kombëtar në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Blerant Ramadani, si përfaqësues i Aleancës për Shqiptarët ka marrë pjesë me sukses në programin prestigjioz të Këshillit Amerikan për politikan-lidër të rinj. Gjatë qëndrimit të tij 10-ditor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Ramadani ka pasuar një agjendë intensive me takime dhe prezantime nga përfaqësues të rëndësishëm të institucioneve amerikane dhe ndërkombëtare.

Në këtë kontekst, ai ka shkëmbyer pikëpamje dhe përvoja me përfaqësues nga Departmenti i Shtetit Amerikan, Instituti Nacional Demokratik, ICFJ si dhe ka pasuar takime me kongresmenë dhe përfaqësues të tjerë të njohur nga shteti i Illinois. Gjithashtu, ka pasuar takime me kryetarë dhe senatorë nga ky shtet, duke theksuar rëndësinë e bashkëpunimit të ngushtë mes dy vendeve.

Është e qartë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten aleat strategjik i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Investimet e vazhdueshme në nivelin e udhëheqjes dhe liderëve të rinj dëshmojnë angazhimin e vazhdueshëm të SHBA-ve në përmirësimin e kapaciteteve të vendit tonë.

Ky program ka për qëllim shkëmbimin dhe prezantimin e përvojave të suksesshme nga Amerika dhe anasjelltas, duke shërbyer si model për zhvillimin dhe avancimin e Maqedonisë së Veriut në skenën ndërkombëtare.” – thuhet në kumtesën e ASH-së.

lajmet e fundit

Filmi kosovar në garë për çmimin ndërkombëtar

Filmi “Krahët e punëtorëve” i regjisorit Ilir Hasanaj ka hyrë në garë për nominim për Çmimin Evropian të Filmit (European Short Award). Filmi është...

Fetai: Brenda 6 muajve të qeverisë, Mickoski do ta prezantojë propozimin për realizimin e ndryshimeve kushtetuese

Arben Fetai tha se ndryshimet kushtetuese janë të patjetërsueshme por shtoi se, e kanë thënë edhe gjatë fushatës se duhet pritur një periudhë 6...

Ndërron jetë gazetarja nga Shkupi

Njoftohen të gjithë të afërmit, miqtë dhe kolegët se Aneta Gjoshevska ka ndërruar jetë dje vonë pasdite. Aneta Gjoshevska ka lindur në Shkup në...

Kërcënoi nënën, arrestohet një person në Tetovë

Më datë 24.07.2024 në ora 20:20, zyrtarë policorë nga SPB-Tetovë kanë privuar nga liria personin B.A. nga Tetova, i cili është denoncuar nga nëna...

Bastisje në Veles, ndalohet një person për tregti me lëndë narkotike

MPB Maqedoni njofton se dje (24.07.2024) në ora 14.25 në Veles, zyrtarë policorë nga Seksioni për trafikim të paligjshëm të narkotikëve në SPB Veles,...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu