Boksieri me origjinë nga Mirdita dërgon Shqipërinë në finalen e Botërorit!

Shqipëria ka arritur një rezultat të jashtëzakonshëm në Kampionatin Botëror të Boksit për të rinjtë. Boksieri, Adam Maca ka dërguar Shqipërinë në finalen e këtij kompeticioni.

Në aktivitetin që po mbahet në Jerevan të Armenisë që prej datës 24 nëntor, Maca ka shënuar një arritje historike, duke u klasifikuar për në finalen e peshave 54-57kg. Talenti i boksit me origjinë nga Mirdita, është pjesë e klubit shkodran “North Boxing Albania”.

Maca që stërvitet nga trajneri Klaudio Çekini ka bërë një paraqitje majft fantastike në gjysmëfinalet që u zhvilluan ditën e sotme. Boksieri shqiptar ka mposhtur me rezultatin 5-0 kundërshtarin afgan, Amanollah Sahak.

Ndërsa kjo arritje e Macës, i cili ka shkuar në finale, është rezulatti më i lartë i vendosur ndonjëherë në historinë e boksit shqiptar, në një Kampionat Botëror.

lajmet e fundit

Toshkovski: LSDM mbron krimet e BDI-së, së shpejti do të nisin procedurat ndaj “të paprekshëmve”

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski akuzoi LSDM-në se po mbron, siç tha, krimet e BDI-së. Toshkovski paralajmëroi se do të nisin procedura...

Aleanca për Shqiptarët: Me dy licenca nuk bëhet lufta kundër kumarit, por luftë mes kumarxhinjve

Paralajmërimet pompoze për gjoja luftën kundër kumarit, përmes marjes së licencës dy kompanive që nuk kanë paguar tatime, janë një tentim për t’i hedhur...

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu