Zaev me ultimatum deri te Kovaçevski, që deri më 28 janar të largohet nga posti i kryetarit të LSDM-së?!

Dimitar Kovaçevski po i numëron ditët e fundit si kryeministër në Qeveri. Por sipas burimeve të TV21, atij i kërkohet të largohet nga karrigia e kryetarit të në LSDM-së. Burimet thonë se një ultimatum të tillë ia ka dërguar ish-kryeministri dhe kryetari i partisë, Zoran Zaev. Këto janë informacione jozyrtare të cilat i ka marrë TV21 dhe për të cilat sot nuk kemi arritur të marrim përgjigje në pyetjet e dërguara drejt Zoran Zaevit.

Zaev dhe Kovaçevski nuk kanë komunikuar që para Vitit të Ri. Mesazhin me ultimatumin që e ka marrë Kovaçevski e ka dërguar drejtpërdrejt Zaev, pas së cilës është hapur një konflikt serioz në kryesinë aktuale të LSDM-së, të udhëhequr nga Kovaçevski.

Siç raportoi TV21 para tre muajve, Zaev ka kërkuar nga lidershipi aktual i LSDM-së që të ketë lista të përbashkëta me BDI-në në zgjedhjet e arshme, por edhe mbështetje nga të gjithë partnerët e koalicionit për kandidatin presidencial që në raundin e parë.

Edhe pse është kontradiktore, BDI-ja ende vlerëson se Zaev është frenuesi dhe kundërshtari më i madh i negociatave aktuale mes LSDM-së dhe BDI-së për Frontin Evropian.

Burime partiake na bëjnë të diturse përfaqësues të LSDM-së dhe BDI-së i kanë njoftuar përfaqësitë diplomatike në Maqedoni se ish-kryeministri Zoran Zaev po u krijon probleme në koalicion. Ndërsa ata nga ana e tyre i dërguan mesazh Zaevit, përmes vendimit për Miodrag Daka Davidoviqin, i cili u vendos në listën e zezë të SHBA-ve, dhe në pjesën e shpjegimit u theksuan kontaktet me Zoran Zaev dhe Dragi Rashkovskin.

Burime të njëjta partiake thonë se nuk përjashtohet mundësia që Zaev të dalë me listën e tij të kandidatëve për deputetë, nëse ai dështon në synimin e tij për të pasur ndikim të plotë në parti. Gjithashtu përmendet ideja se ai mund të jetë bartës në njësinë e katërt zgjedhore në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu