Vuçiq: Infrastrukturë gazi edhe drejt Maqedonisë së Veriut!

LËSHOHET NË PËRDORIM GAZSJELLËSI SERBI – BULLGARI

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, bashkë me Presidentin bullgar, Rumen Radev, Presidentin e Azerbejxhanit, Ilham Alijev dhe shefin e delegacionit të BE-së në Serbi, Emanuel Zhiofre, kanë lëshuar në përdorim interkonjeksionin e gazit Serbi – Bullgari, njofton KlanM.

Presidenti serb, ka paralajmëruar edhe ndërtimin e interkonjeksionit të gazit edhe drejt Maqedonisë së Veriut.

“Do të ndërtojmë edhe në të ardhmen Infrastrukturë gazi dhe energjetike. Ka hyrë edhe në planin e Komisionerit Varhelji. Do të ndërtojmë interkonjeksion gazi edhe drejt Maqedonisë. Shpresoj që në Bosnjë e Hercegovinë të dakordohen që edhe atje të ndërtojmë” – tha Aleksandar Vuçiq, president i Serbisë.

Gjatë vitit 2024, sic percjell KlanM, do të dërgohen 400 milion metër kub gaz, në një përpjekje konkrete që Serbia të zvogëlojë varshmërinë nga gazi rus.

Punimet për lëshimin në përdorim të gazsjellësit prej 109 kilometrave Nish-Dimitrovgrad zgjatën më pak se dy vite, kurse vlera e punëve është 85.5 milionë euro.

Projekti ndërtimor, sic percjell KlanM, pjesërisht është financuar përmes granteve të BE-së në vlerë 49.6 milion euro.

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, ka deklaruar se lëshimi në përdorim I interkonjektuesit të gazit Serbi – Bullgari po e ndryshon hartën energjetike të Evropës. /KlanMacedonia/

lajmet e fundit

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu