Të enjten aktgjykimi për Llaskarcës, procesi gjyqësor zgjati katër vjet

Më 25 janar pritet të merr epilog tragjedia e Llaskarcës. Procesi gjyqësor i cili zgjat gati katër vite, javën që vjen do të sjell drejtësinë ose jo për 16 jetët e humbura nga tragjedia më 13 shkurt të vitit 2019. Durmish Beluli, Ramiz Miftari dhe Manoil Trifunovski do të ndajnë përgjegjësinë për aksidentin e autobusit “Durmo Turs”, ndërsa në epilog gjyqësor do të përfshihen edhe tre punonjës të kontrollit teknik.

Në fjalët përfundimtare më 12 dhjetor të vitit kaluar, prokurori i rastit Darko Jakimovski tha se të gjitha provat vërtetojnë se të akuzuarit nuk i kanë respektuar një sërë detyrimesh ligjore në komunikacion dhe kjo ka sjell deri tek tragjedia. Jakimovski ka kërkuar që kompanisë, përkatësisht të akuzuarve t’u ndalohet veprimtaria.

“Të akuzuarve nuk guxon t’u lejohet që në të ardhmen të merren me kësi punë. T’u shqiptohet ndalesë për kryerjen e profesionit dhe të mos lejoni asnjërin prej tyre që të ketë kontakt me komunikacioniN në çfarëdolloj aspekti”, tha Darko Jakimovski, Prokuror.

Procesi gjyqësor u zvarrit deri tani shkaku i pamundësisë për të marrë në pyetje ekspertët, të cilët Gjykata Penale arriti t’i siguron vetëm pas një viti. Mendimi i tyre profesional kishte konstatuar se shoferi i autobusit në një moment kishte frenuar, por frenat nuk kanë qenë plotësisht funksionale, përkatësisht frenat kanë pasur koeficient të frenimit prej më së paku 36% ndërsa minimumi ligjor është 45%. Super ekspertiza kishte konstatuar se shkaku i aksidentit është autobusi dhe defektet teknike në të, mendim profesional që u kundërshtua nga prokurori me arsyetimin se po tentohet shfajësimi i të akuzuarve. Në prill të vitit 2022 pikërisht mungesa e ekspertizë e shtyu seancën gjyqësore në afat të pacaktuar, duke rrezikuar edhe kthimin e saj nga fillimi.

Ditë më parë, Këshilli Gjyqësor duke vepruar mbi urgjencën e kreut të Gjykatës Penale, delegoi për afat të pacaktuar gjykatësen Aleksandra Ristevska të mbetet në Penale deri në përfundimin e procesit gjyqësor. Zgjedhja e saj në Gjykatën e Apelit rrezikonte kthimin e procesit gjyqësor në fillim.

Aksidenti i Llaskarcës llogaritet një nga 5 tragjeditë më të mëdha në histori të vendit për nga numri i viktimave. Pavarësisht tragjedisë, kompania “Durmo Turs” vazhdon aktivitetet transportuese që nga dita e aksidentit e deri më sot. Pas shpalljes së vendimit, të lënduarit dhe familjet e viktimave kanë të drejtën e dëmshpërblimit nga kompania, autobusi i të cilës u aksidentua më 13 shkurt të vitit 2019 në Llaskarcë të Shkupit.

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu