Gabimi më i madh që po bëni me kondicionerin në netët e ftohta

Sipas një studimi mjekësor, të dridhurat në dhomën e gjumit nuk janë aspak të mira!

Studiuesit zbuluan që njerëzve që flinin në një dhomë të ftohtë 14 gradë Cesius, tensioni sistolik dhe diastolik i gjakut u rritej nga 6 në 8 për qind kur dilnin nga krevati në mëngjes, në krahasim me ata që e kalonin natën në një dhomë të ngrohtë, 24 gradë celsius.

Presioni i gjakut rritet natyralisht kur zgjohesh, shpjegon bashkautori i studimit Keigo Saeki, epidemiolog në Universitetin Mjekësor të Nara- s në Japoni, por kur dilni nga shtrati në një dhomë të ftohtë, enët e gjakut të lëkurës tkurren dhe zemra rreh më shpejt që të të ngrohë, shton ai.

Kjo rritje në presionin e gjakut zgjat të paktën 2 orë dhe nëse përsëritet gjithmonë mund të kthehet në një rrezik serioz për ritmin e brendshëm, thotë Dr. Saeki.

Ajo që ju vjen në mendje tani është ose mungesa e kondicionerit ose harxhimi i parave nëse do të duhet ta mbani hapur për një kohë të gjatë.

Ne kemi dy këshilla në lidhje me këtë:

1. Programojeni kondicionerin të ndizet në 22 gradë, gjysmë ore para se të ngriheni. Kështu kur të dilni nga krevati, trupi juaj do gjejë të njëjtën temperaturë jashtë.

2. Sjellim në vëmendje markën më të njohur Carrier, e cila vjen në Shqipëri nga BILLI AL Sh.p.k.

Në pikat e dyqaneve të Billi Al Carrier, do të gjeni kondicionerin Platinium Plus, i cili ofron një performancë të shkëlqyer duke kursyer energjinë ne menyrë efikase!

Mos harroni që kondicioneri është një nga *blerjet e zgjuara* për shtëpinë, kështu që bëni zgjedhjen e duhur me markën Carrier.

lajmet e fundit

Bebe Rexha: 24 orët e mia të para në Kosovë kanë qenë një ëndërr

ëngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha dje ka ardhur në Kosovë, ku edhe po qëndron akoma. - Advertisements - E përmes Instagramit të saj, ajo ka...

Humbjet e mëdha në front, zbulohet ‘bonusi rekord’ që Putini po u ofron banorëve të Moskës për të luftuar në Ukrainë

Autoritetet në qytetin e Moskës po ofrojnë një bonus rekord për rekrutët e rinj për të luftuar në Ukrainë, në shenjën e fundit të...

Toshkovski: LSDM mbron krimet e BDI-së, së shpejti do të nisin procedurat ndaj “të paprekshëmve”

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski akuzoi LSDM-në se po mbron, siç tha, krimet e BDI-së. Toshkovski paralajmëroi se do të nisin procedura...

Aleanca për Shqiptarët: Me dy licenca nuk bëhet lufta kundër kumarit, por luftë mes kumarxhinjve

Paralajmërimet pompoze për gjoja luftën kundër kumarit, përmes marjes së licencës dy kompanive që nuk kanë paguar tatime, janë një tentim për t’i hedhur...

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu