Superjahti i miliarderit amerikan mbërrin në Portin e Durrës, furnizohet me 100 mijë litra naftë

jë tjetër superjaht i konsideruar si kryevepër në fushën e prodhimit të jahteve të teknologjisë së fundit, në 5 vitet e fundit, “Podium” nuk i ka rezistuar lehtësirave që ofron Shqipëria për furnizimin me karburant për jahtet dhe anijet turistike në Mesdhe.

I ndërtuar në vitin 2020 në Hollandë, “Podium” është në pronësi të miliarderit amerikan Roger Penske.

Ai do të furnizohet me 100 mijë litra naftë kundrejt vlerës 100 lekë për litër.

Turizmi i naftës konsiderohet ndër më të suksesshmit në vend që siguron të ardhura të konsiderueshme për arkën e shtetit. Në fillim të muajit korrik, në Durrës ndaloi dhe një nga jahtet më të gjata e të bukura në botë “Perla e zezë”, që ashtu si shumë jahte të tjera ndalen në Durrës për furnizim e më pas vazhdojnë lundrimin drejt destinacionit të radhës në Mesdhe.

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu