Sonte rishfaqet “Sakati” në Teatrin e Tetovës!

Pas premierës së mbrëmshme, sonte në ora 19:00 në Teatrin e Tetovës do të jepet rishfaqja e veprës “Sakati”, transmeton in7.tv.

“Sakati” nën regji të Fitim Selimit dhe me tekst të dramaturgut Martin McSonagh to do vihet edhe njëherë në skenë sonte.

Çfarë trajton shfaqja?

Sakati Billy, është një jetim me aftësi të kufizuara që jeton me tezen e tij, Kate dhe Eilin në ishullin irlandez të Inishaamit. Ai është tallur rregullisht nga vendasit për gjendjen e tij dhe zakonet e çuditshme, veçanërisht për dashurinë e tij Helen dhe është subjekt i një thashethemi, se prindërit e tij vranë veten në vend që ta lindin si fëmijë. Tezet e tij birësuese komentojnë pamjen dhe sjelljen e tij, por nënkuptohet fuqimisht se ata kujdesen për të dhe e duan. Ndërsa banorët e qytetit e përqeshin atë dhe shpesh sillen mizorisht ndaj tij.

Aktorët që luajnë në shfaqje janë: Arlind Selimi, Bekim Smaili, Eli Livoreka, Mona Mustafa, Sheqerije Ilazi, Arta Zejneli, Jetmir Arifi, Hasim Memishi-Sopi.

Për kostumet u përkujdes Medina Hoxha, në skenografi Ylber Jashari dhe për muzikën Premtim Etemi.

lajmet e fundit

Taravari viziton familjen e foshnjës që u dhunua në spital, a do të lejojë VMRO të shkarkohet nga puna një maqedonase!?

Pasi u raportua se një foshnje tre muajshe është dhunar nga motrat mendicinale në spitalin e Pediatrisë në Shkup, që siç thuhet, vetëm se...

Spanjë apo Angli? Kush merr bonuse më të mëdha nëse shpallet kampion në Euro 2024

Lojtarët e Spanjës dhe Anglisë do të luajnë për të fituar trofeun e Euro 2024, por edhe për bonuse të majme që do të...

Jakupi: s’VLEN dhe VMRO shkarkojnë komandantin shqiptar nga stacioni i Gostivarit, emërojnë maqedonas

Nënkryetari i ri i Aleancës për Shqiptarët, njëherë edhe kampion europian në karate, Berar Jakupi, përmes një statusi në “Facebook”, ka reaguar për “ndryshimin...

Kylian Mbappe, futbollisti më i shpejt i Euro 2024

Të dielën zhvillohet finalja e madhe mes Anglisë dhe Spanjës në Euro 2024. Kylian Mbappe, është futbollisti më i shpejt në Euro 2024, me 36.5...

“Yamal nuk duhet të ketë presion”, De la Fuente: Dua të jetë i qetë para finales

Ka shënuar 1 gol dhe ka asistuar 3 të tjerë, në Euro 2024 dhe mbrëmjen e së dielës do të ketë mundësinë të fitojë...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu