Situata dramatike/ 108 trupa të paj*të shtrihen në spitalin Kamal Adwan të Gazës, disa të grumbulluar në një karrocë

Rreth 108 trupa të pajetë shtrihen në spitalin Kamal Adwan në veri të Gazës, Sipas ministrisë së Shëndetësisë e kontrolluar nga Hamasi.
Trupat izraelite kanë përparuar drejt objektit, me të shtëna të forta armësh dhe shpërthime në afërsi të tij gjatë 24 orëve të fundit.

Një gazetar brenda spitalit, Mahmoud Al-Sabbah, dërgoi sot një video për CNN, ku shiheshin 30 trupave të mbuluar me çarçafë të bardhë në një oborr.

Disa trupa të tjerë u grumbulluan në një karrocë sepse ambulancat nuk ishin në gjendje të vepronin në zonë. Është e paqartë se sa kohë kishin qenë trupat atje, por ai tha se anëtarët e familjes po përpiqeshin të identifikonin të dashurit.

Dr. Munir Al-Barsh, drejtor i përgjithshëm i Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, tha se nuk kishte furnizim me energji elektrike në spitalin Kamal Adëan dhe kishte më shumë se 7,000 njerëz të zhvendosur atje. Kirurgjia ishte bërë e pamundur për shkak të mungesës së energjisë, tha ai.

Vetëm katër spitale janë duke funksionuar në veri të Gazës dhe rreth 55 ambulanca janë jashtë shërbimit, tha Al-Barsh. Ai gjithashtu pohoi se ndërsa 400 njerëz të plagosur kishin mundur të largoheshin nga Gaza përmes kalimit Rafah, më shumë se 40,000 të plagosur mbetën në Rripin e Gazës.

“Situata është shumë e rrezikshme dhe [ka] të shtëna të forta. Tanket dhe automjetet izraelite po përparojnë drejt spitalit dhe janë një bllok larg”, tha gazetari Al-Sabbah për CNN, ku teksa fliste, në sfond dëgjohej një zjarr i fortë.

Në një video tjetër prej rreth 30 sekondash, tingujt e të shtënave dhe shpërthimeve janë konstante.

Një gazetar tjetër në spital, Anas Al-Sharif, tha për CNN se situata është shumë e vështirë.

“I gjithë sistemi mjekësor është shembur brenda spitalit dhe kushdo që lëndohet përfundon si martir brenda spitalit”, tha Al Sharif.

Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant përmes një deklarate të hënën tha se operacionet “që po ndodhin tani, në veri të Rripit të Gazës, së shpejti do të çojnë në thyerjen e të gjithë zonës së qytetit të Gazës dhe veriut të Rripit të Gazës”.

lajmet e fundit

Bebe Rexha: 24 orët e mia të para në Kosovë kanë qenë një ëndërr

ëngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha dje ka ardhur në Kosovë, ku edhe po qëndron akoma. - Advertisements - E përmes Instagramit të saj, ajo ka...

Humbjet e mëdha në front, zbulohet ‘bonusi rekord’ që Putini po u ofron banorëve të Moskës për të luftuar në Ukrainë

Autoritetet në qytetin e Moskës po ofrojnë një bonus rekord për rekrutët e rinj për të luftuar në Ukrainë, në shenjën e fundit të...

Toshkovski: LSDM mbron krimet e BDI-së, së shpejti do të nisin procedurat ndaj “të paprekshëmve”

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski akuzoi LSDM-në se po mbron, siç tha, krimet e BDI-së. Toshkovski paralajmëroi se do të nisin procedura...

Aleanca për Shqiptarët: Me dy licenca nuk bëhet lufta kundër kumarit, por luftë mes kumarxhinjve

Paralajmërimet pompoze për gjoja luftën kundër kumarit, përmes marjes së licencës dy kompanive që nuk kanë paguar tatime, janë një tentim për t’i hedhur...

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu