MPB: Nuk ka kurrfarë tentimi për rrëmbim të fëmijëve në një shkollë në Karbinci, po spekulohet për qëllime politike!

MPB ashpër i demanton spekulimet të cilat sot u shpërndanë nëpër disa portale, televizione lokale dhe rrjete sociale për gjoja parandalimin e tentimit për rrëmbim të personave të mitur në oborrin e shkollës në Komunën e Karbincit, njofton Portalb.mk.

“Sipas paraqitjes zyrtare në polici: Sot (05.12.2023) në ora 09.52 në SPB Shtip nga një shkollë fillore në Komunën Karbinci është paraqitur se rreth orës 09.30 në oborrin e shkollës me automjet të tipit “Golf” ka ardhur një djalosh i ri, i cili sipas paraqitjes, ka ftuar një vajzë të hyjë në veturë që të shkojnë të pinë kafe, por ajo menjëherë është kthyer në shkollë dhe ka paraqitur te drejtoresha. Po punohet në pastrimin e rastit”, informojnë nga MPB.

Ata shtojnë se publikimi i spekulimeve të këtilla, një pjesë janë për qëllime politike ditore, kanë për qëllim të shkaktimit të panikut, shqetësimit, frikës dhe pasigurisë së qytetarëve.

“Apelojmë deri te qytetarët të mos bien pre e spekulimeve të këtilla. Gjithashtu i falënderojmë mediat të cilat i verifikojnë informatat në institucionet kompetente”, porosisin nga MPB.

Ndryshe, këtë dezinformatë, fillimisht e publikoi TV Star nga Shtipi, ndërkaq më pas kryetari i Komunës Karbinci, nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Viktor Paunov, mbajti konferencë për shtyp të mbushur me dezinformata para shkollës, se gjoja ka pasur tentim për rrëmbim.

Dezinformatat e këtilla, shpërndahen si rrjedhojë e shumë dezinformatave në lidhje me vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska dhe 74-vjeçarit nga Velesi, Pançe Zhezhovski.

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu