Sinoptikanët paralajmërojnë mot më të ftohtë dhe reshje të borës në Maqedoni

Gjatë ditës do të mbajë mot pjesërisht i vranët dhe relativisht i ngrohtë me periudha me diell. Do të fryjë erë mesatare, ndërsa në pjesët perëndimore erë më e fuqishme, nga drejtimi jugperëndimor.

Gjatë mbrëmjes në pjesët perëndimore dhe veriore do të ketë reshje, të cilat në zonat e ulëta fillimisht do të paraqiten në formë të shiut, e më pas do të kalojë në borë. Në male dhe në vendet më të larta priten reshje të borës.

Temperatura minimale do të jetë në interval prej 2 deri 8 gradë Celsius, njoftojnë nga DPHM-ja.

Në Shkup, moti do të jetë pjesërisht i vranët me diell. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi jugor. Gjatë natës do të ketë reshje shiu që gradualisht do të kalojnë në borë. Temperatura minimale do të ulet deri në 4 gradë, ndërsa maksimalja do të arrijë në 13 gradë.

Nën ndikimin e valës së lagësht dhe të ftohtë, për ditën e shtunë sinoptikanët paralajmërojnë reshje kryesisht të borës, të cilat më të theksuara do të jenë në pjesët perëndimore. Në zonat malore do të formohet një shtresë e konsiderueshme e borës, deri në 30 centimetra, ndërsa në zonat më të ulëta nga tre deri në dhjetë centimetra. Do të fryjë erë e fortë nga veriu, sidomos përgjatë Vardarit dhe temperaturat do të pësojnë rënie të ndjeshme. Reshje lokale të borës do të ketë edhe të dielën në mëngjes, ndërsa të hënën do të mbajë mot i qëndrueshëm me temperatura të ulëta të mëngjesit.

lajmet e fundit

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu