Shqiptarët dhe maqedonasit po futen me dokumente false, alarmohet Zvicra

Për shkak se shumë komuna nuk i dallojnë dokumentet false, kriminelët marrin lejeqëndrimi në Zvicër. Këshilltari kombëtar dhe drejtori i policisë Reto Nause bën thirrje për një kundërsulm në të gjithë Zvicrën, përcjell Shtegu.com.

Është një mashtrim i shpeshtë dhe premtues: marrja e një lejeqëndrimi pesëvjeçare në Zvicër, falë një pasaporte false të BE-së. Dhjetë vjet më parë, një turk bëri nam në Gjykatën Federale zvicerane për përdorimin e një pasaporte italiane të falsifikuar. Sipas ekspertëve të kësaj fushe, aktualisht po vihen re shqiptarë dhe maqedonas, ndërsa letrat false vijnë nga Bullgaria, Portugalia dhe Hungaria.

Vlerësohet se në këtë mënyrë çdo vit në Zvicër merren disa mijëra lejeqëndrimi. Me dokumente që ose janë të falsifikuara ose nuk i përkasin personit që i paraqet.

Shpesh janë klanet dhe rrjetet kriminale që kontrabandojnë personelin e tyre kriminal në Zvicër në këtë mënyrë. Megjithatë, ky mashtrim është bërë i mundur ose të paktën lehtësuar nga komunitetet zvicerane që lejojnë veten të mashtrohen. Ata që për mungesë parash apo interesi nuk armatosen në mënyrë adekuate kundër abuzimeve të tilla.

Problemi është i njohur prej vitesh, shkruan “Aargauer Zeitung”. Për vite me radhë, inspektori i policisë së qytetit të Bernës dhe shefi i policisë së imigracionit Alexander Ott u ka bërë thirrje bashkive dhe qyteteve që të përmirësojnë teknologjinë dhe trajnimin në mënyrë që të jenë në gjendje të dallojnë falsifikimet. Kjo kërkon lexues pasaportash, të tilla si ato që qyteti i Bernës i përdor prej gati dhjetë vjetësh, transmeton portali Shtegu. Vetëm se pajisjet janë shumë të shtrenjta për disa komuna dhe madje edhe disa qytete.

Tani ka shpresë. Eprori politik i Ottit, drejtori i policisë së qytetit të Bernës Reto Nause (partia qendrore), së fundmi është bërë gjithashtu një këshilltar kombëtar. Dhe në këtë rol ai po përgatit një iniciativë me qëllim “të luftojë në mënyrë specifike qëndrimet abuzive në Zvicër”, siç thotë ai. Sipas projektpropozimit, bashkitë dhe qytetet duhet të mbështeten në kontrollin e pasaportave dhe dokumenteve të tjera.

Propozimi i Nause përmban dy kërkesa thelbësore, për të cilat ai formulon edhe ndryshimet e nevojshme ligjore.

Së pari: Si pjesë e regjistrimit fillestar dhe gjatë rinovimit të regjistrimit, autoritetet përgjegjëse – zakonisht këto janë shërbimet e banorëve të bashkisë – duhet të kryejnë një kontroll sistematik të dokumenteve të identifikimit të paraqitura. Nëse letrat janë të vërteta, nëse i përkasin personit në fjalë.

Së dyti, për të kryer këtë verifikim, autoritetet përgjegjëse kanë nevojë për infrastrukturë teknike siç janë skanerët e pasaportave. Sipas Nause, Këshilli Federal duhet të rregullojë “kërkesat teknike për pajisjet përkatëse, prokurimin e tyre dhe kërkesat për trajnimin e stafit” me urdhër.

“Financimi i infrastrukturës në komunitete duhet të sigurohet nga qeveria federale,” tha Nause. Është e rëndësishme: “Kontrollet duhet të kryhen në mënyrë uniforme në të gjithë Zvicrën. Abuzimi duhet të luftohet në të gjithë bordin”.

Qytetet me 100 000 ose më shumë banorë kanë përgjithësisht këtë pajisje sot. Në komunat e vogla, kontrolli social ende luan një rol; njerëzit e dinë se kush ku punon. Megjithatë, qytetet e mesme dhe të vogla ose aglomeracionet urbane janë veçanërisht problematike sot, pasi aktualisht mungojnë të dyja: teknologjia dhe kontrolli social.
Sipas Alexander Ott, kreut të policisë së imigracionit të qytetit të Bernës, vetëm qyteti i Bernës zbulon rreth 80 raste të dokumenteve ose dokumenteve false që personi nuk i takon në vit. Megjithatë, Ott thekson: Vetëm pajisjet teknike nuk mjaftojnë, është e rëndësishme që stafi të trajnohet mirë dhe të arsimohet më tej.

Sa i madh është problemi tregojnë edhe shifrat nga Zyra Federale e Doganave dhe Sigurisë Kufitare (BAZG). Për rrjedhojë, zyra ka sekuestruar 1785 dokumente të falsifikuara gjatë vitit të fundit, trend ky në rritje krahasuar me vitet e mëparshme. Bëhet fjalë për pasaportat, kartat e identitetit, por edhe lejet e qëndrimit dhe, pika më e madhe, lejet e drejtimit. Ka pasur edhe 281 dokumente të keqpërdorura. Edhe këtu: trendi është në rritje.

Zëdhënësi i BAZG Simon Erny shkruan në kërkesë: “Për shkak të lëvizjes së lirë të njerëzve dhe hyrjes dhe qëndrimit të thjeshtuar në zonën Shengen, dokumentet e udhëtimit nga shtetet e BE/EFTA (përfshirë Zvicrën) janë në fokus të falsifikuesve. Me dokumente të tilla, mbajtësit mund të jenë në gjendje të lëvizin lirshëm në Evropë. Dokumentet e rreme zvicerane “njihen lehtësisht nga stafi i trajnuar siç duhet për shkak të elementeve të sigurisë me cilësi të lartë që përmbajnë”.

lajmet e fundit

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

“Valmir Aziri do të shkojë aty ku e ka vendin”, tha Kasami! I përgjigjet Aziri: Deklaratë politike, e pabazuar në fakte

Ndryshimi i vendit të punës në Facebook, nga “sekretar shtetëror” në Ministrinë e Kulturës në “këshilltar shtetëror”, nga ana e Valmir Azirit ka ngjallur...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu