RMV, Prokuroria filloi hetimet për 11 persona në lidhje me krimin e organizuar në Çarshinë e Shkupit!

Prokuroria Themelore Publike për Luftimin e Krimit të Organizuar e Korrupsionit dhe Policia e Maqedonisë së Veriut kanë bastisur disa lokacione në qytetin e Shkupit, ku janë konfiskuar disa dëshmi materiale, transmeton in7.info.

“Në aksionin janë marrë një numër i dëshmive materiale dhe janë arrestuar nëntë persona të dyshuar, ndërkohë dy persona janë të pakapshëm për organet”, deklaroi Prokuroria.

Prokurori publik përkatës pas marrjes së kallëzimin penal, ka Urdhëruar hetim për 11 persona për të cilët ekziston dyshime themelore për kryerjen e veprës penale, në lidhje me krimin e organizuar dhe dëmtimin e materialeve nga trashëgimia kulturore. Pesë prej tyre dyshohen për keqpërdorimin e pozitës zyrtare.

I akuzuari i parë, si Kryetar i Këshillit të drejtorëve në shoqërinë aksionare, nuk ka kryer detyrat zyrtare. Ai së bashku me tjetër ka krijuar grup për shitblerjen e hotel “Shar An”, edhe pse ka qenë me vetëdije se është në hapësirat që përfaqësojnë trashëgimi kulturore dhe nuk mund të shitet. Për këtë, ai ka urdhëruar pjesëtarët e grupit të akuzuar për prishjen e atij objekti.

Ata dyshohet se veprimet e tyre kriminale i kanë kryer prej tetori i vitit 2022 deri në shtator të vitit 2023. Prokuroria vlerësoi që përmes këtyre aktiviteteve është dëmtuar buxheti i vendit për 180 milionë denarë.

lajmet e fundit

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu