VMRO: Epidemia e korrupsionit mori 500 milionë dollarë, pse askush nuk është në burg

Partnerët strategjikë të Maqedonisë kanë ndarë 500 milionë dollarë për të luftuar korrupsionin dhe Maqedonia ka një epidemi korrupsioni. Qeveria e tandemit LSD dhe BDI ka 7 vjet që është në pushtet, ministër i Punëve të Brendshme është Oliver Spasovski për 9 vjet me radhë, dhe ka një epidemi të korrupsionit dhe besimi në gjyqësor tani është më i ulët se kurrë më parë, thuhet në kumtesën e sotme të VMRO-DPMNE-së.

“Vetëm 2% besim në gjyqësor është për shkak të krimit dhe korrupsionit që po ha shtetin, 500 milionë dollarë përfunduan në Maqedoni për të luftuar korrupsionin, krimin dhe për të përmirësuar sundimin e ligjit. Në vend të përmirësimit, efekti është rritja e korrupsionit, Maqedonia po zhytet në krim dhe ajo është në krye të qeverisë.

Ministria e Brendshme, Drejtoria e Policisë Financiare, Drejtoria e Doganave, DAP, Administrata e Inteligjencës Financiare janë drejtuar nga strukturat e LSD dhe BDI për 7 vjet, 7 vjet pandëshkueshmëri.
Nëse 500 milionë dollarë janë shpenzuar për të luftuar korrupsionin, ndërsa korrupsioni po lulëzon, atëherë pyetjet kryesore janë pse askush nuk është në burg dhe ku përfunduan paratë?”, akuzojnë nga VMRO.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu