Pse vetëm ASH iu pengon që të jetë pjesë e Qeverisë e të tjerët jo?

shkruan: Osama Muadini

Kronologji për mbamendje!

Viti 2016 – Aleanca për Shqiptarët (LR-PDSH) për herë të parë mori pjesë në Zgjedhjet Parlamentare të 2016, nga të cilat mori 3 deputet.

Viti 2017- Aleanca për Shqiptarët u bë pjesë e qeverisë pas ngjarjeve të 27 Prillit, me çka rrëzoi Regjimin e Gruevskit. Por, edhe atëherë u kundurshtua dhe u sulmua nga të tjerët pse u bë pjesë e qeverisë ku ishte edhe BDI.

Viti 2017 – Aleanca për Shqiptarët pas Zgjedhjeve Lokale të vitit 2017, e lëshoi qeverinë, duke qenë vetëm 6 muaj pjesë e asaj qeverie?!
Këtu fillon loja!

Viti 2017 – Çuditërisht, kur gjatë ditës që ASH lëshon qeverinë nga dera hyrëse e godinës qeveritare, me kokën lartë, në mbrëmje nga bodrumi i godinës së qeverisë shfaqet Mendu Thaçi dhe Afrim Gashi, atëherë me Lëvizjen Besa, duke u ndarë në dysh si parti.

Kështu, fillimisht bëhen pjesë e qeverisë, e pastaj formohet partia Alternativa dhe qeverisin deri më 2020 për 3 vite bashkë me BDI?!

Pra, nga viti 2017 – 2020 Alternativa ishte 3 vite në qeveri me BDI!

Viti 2020 – Aleanca për Shqiptarët në Zgjedhjet Parlamentare bashkë me Alternativën në koalicion (si parti në pushtet), marrin 12 deputetë, ndërsa Lëvizja Besa në Koalicionin e famshëm “МОЖЕМЕ” merr 4 deputetë dhe bëhet pjesë e qeverisë bashkë me BDI.

Viti 2021 – Pas Zgjedhjeve Lokale, Lëvizja Besa pasi merr 2 komuna me ndihmën e ASH-së, vendosë të lëshon qeverinë dhe çuditërisht përsëri në qeveri futet Alternativa, e cila edhe pse ishte në koalicion me ASH në këto zgjedhje!

Pra, Lëvizja Besa ishte në qeveri bashkë me BDI për 1 vit e gjysëm!

Viti 2022-2023 – Alternativa përsëri në qeveri me BDI për 1 vit e ca!

Viti 2023 – Aleanca për Shqiptarët bëhet pjesë e qeverisë, del Izeti nga qeveria pas 21 viteve dhe na shitet opozitar bashkë me Alternativën dhe Lëvizjen Besa?!

Harron se për 21 vite rradhazi i ka shërbyer BDI-së!

Kur i grumbullon vitet në qeveri nga viti 2016 e këndej, i bie që më së shumti në qeveri me BDI ka qenë Alternativa me 4 vite, Lëvizja Besa 1 vit e gjysëm, Izeti 20 e ca vite, ndërsa Aleanca për Shqiptarët mës së paku nga të gjitha, por më së shumti e sulmuar?!

Pse po u pengon ASH në qeveri?

lajmet e fundit

Humbjet e mëdha në front, zbulohet ‘bonusi rekord’ që Putini po u ofron banorëve të Moskës për të luftuar në Ukrainë

Autoritetet në qytetin e Moskës po ofrojnë një bonus rekord për rekrutët e rinj për të luftuar në Ukrainë, në shenjën e fundit të...

Toshkovski: LSDM mbron krimet e BDI-së, së shpejti do të nisin procedurat ndaj “të paprekshëmve”

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski akuzoi LSDM-në se po mbron, siç tha, krimet e BDI-së. Toshkovski paralajmëroi se do të nisin procedura...

Aleanca për Shqiptarët: Me dy licenca nuk bëhet lufta kundër kumarit, por luftë mes kumarxhinjve

Paralajmërimet pompoze për gjoja luftën kundër kumarit, përmes marjes së licencës dy kompanive që nuk kanë paguar tatime, janë një tentim për t’i hedhur...

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu