Osmani: BDI do ta ketë kryeministrin në 100 ditët e Qeverisë, si parti jemi në një pozicion më komode para zgjedhjeve!

“Në 100 ditët e fundit do të ketë kryeministër të propozuar nga BDI, si pjesë e marrëveshjes për të cilën nuk ka vend për negociata”, tha nënkryetari i BDI-së, Bujar Osmani.

Sipas tij, me LSDM-në është biseduar për datën e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare, nëse ato do të mbahen së bashku apo të ndara. Ai nënvizoi se nuk ka vend për të negociuar nëse do të ketë kryeministër të propozuar nga BDI në 100 ditët e fundit të qeverisjes, pasi që sipas tij, kjo është përcaktuar me marrëveshjen mes partnerëve të koalicionit.

“Në 100 ditët e fundit do të ketë kryeministër të propozuar nga BDI. Kjo është pjesë e kontratës dhe nuk ka vend për negociata. Nuk kemi arritur në atë fazë që të diskutojmë se si do të jenë zgjedhjet, me çfarë koalicionesh e kështu me radhë dhe me cilët kandidatë. Tani jemi në fazën e përcaktimit të datës së zgjedhjeve dhe nëse ato do të mbahen së bashku apo të ndara. Takimet e fundit që janë bërë me LSDM-në kanë qenë ekskluzivisht për këtë temë”, theksoi Osmani, gjatë promovimit të pullës përkatëse postare me rastin e Këshillit të ardhshëm Ministror të OSBE-së në Shkup.

Ai ka theksuar se BDI është në “pozitën më komode” para zgjedhjeve, dhe ua lë të tjerëve të vendosin si do të veprohet lidhur me këto zgjedhje.

“Ne do të mbështesim çdo zgjidhje – qofshin zgjedhje të ndara apo të përbashkëta. Ne i kemi thënë argumentet pse do të ishte më mirë të ishim bashkë, por të tjerët le të vendosin sepse, mund të jetë jomodeste, por BDI tani është në pozitën më komode sepse në këtë mandat ka realizuar pjesën më të madhe të premtimeve. Zgjedhjet dhe të gjitha sondazhet e brendshme tregojnë se BDI është fituese e padyshimtë e zgjedhjeve të ardhshme”, tha Osmani.(INA)

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu