OBSH: Në çdo 10 minuta vr!tet nga 1 fëmijë në Gaza!

Mesatarisht një fëmijë vritet çdo 10 minuta në Gaza, tha sot një përfaqësues i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), duke e quajtur situatën si “koha më e errët e njerëzimit”, raporton Anadolu.

“Ne po flasim për pothuajse 16.000 njerëz të vrarë, më shumë se 60 për qind e tyre gra dhe fëmijë, dhe më shumë se 42.000 njerëz të plagosur”, tha Richard Peeperkorn, përfaqësues i OBSH-së në territoret e pushtuara palestineze, në një konferencë shtypi të OKB-së në Gjenevë.

“Mesatarisht një fëmijë vritet çdo 10 minuta në Gaza. Unë mendoj se në këtë kuptim jemi afër kohës më të errët të njerëzimit”, shtoi ai.

“Ne kemi nevojë për një armëpushim të qëndrueshëm”, kërkoi zyrtari i OBSH-së.

Gaza, tha ai, shkoi nga 3.500 shtretër spitalorë në “ndoshta shumë më pak” se 1.500 tani dhe theksoi se Rripi i Gazës nuk mund të përballojë asnjë humbje tjetër të shtretërve spitalorë pasi nevojat shëndetësore po rriten.

Izraeli rifilloi ofensivën e tij ushtarake në Rripin e Gazës të premten pas përfundimit të një pauze humanitare njëjavore me grupin palestinez Hamas.

Gati 15.900 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 42.000 të tjerë janë plagosur në sulmet intensive ajrore dhe tokësore në enklavë që nga 7 tetori pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi.

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu