LEN: Masat anti-krizë të Qeverisë, për të blerë vota me para shtetërore (Video)

Opozita shqiptare vlerëson se masat antikrizë të pushtetit janë blerje e votave të qytetarëve të kategorive më të prekura. Sipas tyre, nuk është e rastësishme që pakoja do të vlejë deri në maj të vitit të ardhshëm. Nga Lidhja Evropiane për Ndryshim kritikojnë edhe buxhetin e vitit të ardhshëm, duke thënë se mjetet janë shkurtuar në sektorët ku ka më shumë probleme. Ata përgatisin amendamente për propozim buxhetin.

“Vetë korniza kohore e masave d.m.th. deri në zgjedhjet e muajit maj tregon qëllimin djallëzor të këtij vendimi, blerje flagrante e votave me resurse shtetërore. Këto masa antikrizë janë kopje e zbehtë e masave që qeveria e Vuçiqit i ndërmori kohë më parë në Serbi. Kategoritë më të prekura ku bëjnë pjesë shfrytëzuesit e ndihmës sociale, pensionistët, studentët, sektori privat, kanë nevojë për zgjidhje të qëndrueshme dhe jo për lëmoshën tuaj deri ditën e zgjedhjeve. Ndihmat sociale, rrogat, pensionet, duhet të rriten komfor rritjes së çmimeve. Kjo është kërkesë e qytetarëve, e jo të na bëni të ndjehemi sikur po na jepni lëmoshë. Në këtë kuazi-pako të masave antikrizë parashihen 1mijë ose 2mijë denarë për pensionistët dhe studentët, as më pak e as më shumë po vetëm deri në muajin maj kur të mbahen edhe zgjedhjet parlamentare e presidenciale sepse në mendjen e tyre kaq kushton dinjiteti i qytetarëve dhe me kaq para planifikojnë që ta blejnë atë”, deklaroi Burim Latifi, Lidhje Evropiane për Ndryshim. /Alsat.mk

lajmet e fundit

Filmi kosovar në garë për çmimin ndërkombëtar

Filmi “Krahët e punëtorëve” i regjisorit Ilir Hasanaj ka hyrë në garë për nominim për Çmimin Evropian të Filmit (European Short Award). Filmi është...

Fetai: Brenda 6 muajve të qeverisë, Mickoski do ta prezantojë propozimin për realizimin e ndryshimeve kushtetuese

Arben Fetai tha se ndryshimet kushtetuese janë të patjetërsueshme por shtoi se, e kanë thënë edhe gjatë fushatës se duhet pritur një periudhë 6...

Ndërron jetë gazetarja nga Shkupi

Njoftohen të gjithë të afërmit, miqtë dhe kolegët se Aneta Gjoshevska ka ndërruar jetë dje vonë pasdite. Aneta Gjoshevska ka lindur në Shkup në...

Kërcënoi nënën, arrestohet një person në Tetovë

Më datë 24.07.2024 në ora 20:20, zyrtarë policorë nga SPB-Tetovë kanë privuar nga liria personin B.A. nga Tetova, i cili është denoncuar nga nëna...

Bastisje në Veles, ndalohet një person për tregti me lëndë narkotike

MPB Maqedoni njofton se dje (24.07.2024) në ora 14.25 në Veles, zyrtarë policorë nga Seksioni për trafikim të paligjshëm të narkotikëve në SPB Veles,...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu