Nga shkurti gjuha maqedonase do të mësohet në Universitetin në Tiranë!

Në shkurt të vitit të ardhshëm do të fillojë mësimi i gjuhës maqedonase në Katedrën e sapohapur të gjuhës maqedonase në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja në Universitetin në Tiranë, njoftojnë nga Seminari Ndërkombëtar për Gjuhë, Letërsi dhe Kulturë Maqedonase në USHCM.

Nga aty theksojnë se mësimin do ta mbajë ligjëruesja e sapozgjedhur dr. Sllavica Sviderska dhe se në vijim janë proceset e përcaktimit të statusit të lëndës së gjuhës maqedonase.

Me iniciativë të drejtoreshës së Seminarit Ndërkombëtar për gjuhë, letërsi dhe kulturë maqedonase në USHCM në Shkup, prof. Dr. Kristina Nikollovska, siç thuhet në kumtesë, Katedra, përveç mësimit të rregullt, do të mundësojë edhe mësime onlajn falas në gjuhën maqedonase për nivelin fillestar për studentët e interesuar nga Universiteti i Tiranës.

Së shpejti është planifikuar zyrtarizimi i bashkëpunimit dhe takimi i përfaqësuesve të dy universiteteve në Tiranë dhe riaktivizimi zyrtar i Katedrës së Gjuhës Maqedonase në Tiranë.

lajmet e fundit

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

Messi u bë lojtari më i trofeshëm në histori të futbollit

Messi u bë lojtari më i trofeshëm në histori të futbollit Lionel Messi e pati një gëzim të dyfishtë mbrëmë. Ylli i Inter Miamit e fitoi...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu