Ndahet Çmimi shtetëror “22 Nëntori”, fitues të sivjetmë, Agim Vinca dhe Amet Selmani

Në një ceremoni të organizuar në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut u nda Çmimi shtetëror “22 Nëntori” për vitin 2023.

Në shenjë mirënjohjeje për arritjet në sferën e jetës politike, kulturore dhe shoqërore në Republikën e Maqedonisë së Veriut që kanë kontribuar në avancimin e bashkëjetesës ndërnjerëzore dhe mirëkuptimit të ndërsjellë ndërmjet pjesëtarëve të komuniteteve, kulturave dhe feve të ndryshme në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Çmimi “22 Nëntori” iu nda prof. dr. Agim Vincës, studiues dhe shkrimtar, si dhe shkrimtarit Amet Selmani. Me arritjet e tyre shkencore dhe krijuese, dy fituesit e merituan këtë çmim theksoi prof. dr. Mixhait Pollozhani, në emër të Këshillit për ndarjen e çmimit.

“Urojmë që çmimi “22 Nëntori”, i cili ndahet për nder të kësaj dite të rëndësishme të historisë sonë, le të jetë një mirënjohje për fituesit e këtij viti prof. dr. Agim Vinca dhe Ahmet Selmani, të cilët me arritjet e tyre shkencore dhe krijuese e merituan këtë çmim.”, – theksoi anëtari i Këshillit për ndarjen e çmimit, prof. dr. Mixhait Pollozhani.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve ishin të pranishëm përfaqësuesit shtetërorë dhe diplomatë, si dhe mysafirë të ftuar. (Vlora Latifi Topojani, TVM2)

lajmet e fundit

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu